| Alexys2611 a întrebat:

Imi puteti spune si mie va rog la ce ajuta voluntariatul? In viitor ce beneficii aduce, la facultate sau asa?

5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Depinde de domeniu. Voluntariatul se face din dragoste pentru o anumita activitate. In primul rand te ajuta pe tine sa te dezvolti personal, sa ai rabdare cu oamenii si sa cunosti caractere diferite.Prinzi experienta de a vorbi cu oamenii, te simti tu bine emotional si iti faci noi prieteni.

| SebylVane1890 a răspuns:

Daca motivul pentru care te intereseaza sa faci voluntariat este doar ce beneficii iti poate aduce, lasa-te.
Ori o faci din placere si bucurie, ori nu o faci.Se simte cand o faci doar pentru tine, ci nu pentru zambetul omului pe care se presupune ca incerci sa il ajuti, asa ca mai bine cauta altcevahappy

| adiinaa a răspuns:

La facultatile cu admitere pe baza de dosar diplomele de voluntariat sunt niste avantaje pentru candidat, iar in unele cazuri voluntariatul poate fii considerat si experienta profesionala/practica. Unele universitati nu accepta canditati care nu s-au dezvoltat in proiecte extra scoalare, proiecte de voluntariat sau proiecte nationale/internationale.

| dada7k a răspuns:

Intr-adevar, daca vrei sa faci voluntariat, trebuie sa o faci din suflet. Si da, te ajuta foarte mult pe viitor. Facand voluntariat, te "trezesti" in diverse situatii si cu anumite responsabilitati, care te dezvolta. + In final, primesti si diplome, care chiar "dau bine" CV-ului tau.

| Olyolgutsa15 a răspuns:

1)Faci un lucru bun si ai oportunitatea sa iti petreci timpul liber cu prietenii si poti sa-ti faci prieteni noi!
2)Pai la universitate ai mai multe sanse de admitere si vei fi considerat drept un student capabil, destept...