| DIA23092 a întrebat:

Voiam sa intreb daca exista voluntariat pentru copii de 13. Sora mea mai mica vrea neaparat sa fac voluntariat si nu prea gasesc voluntariat pentru copii de varsta ei. Daca gasiti voi vreun link de la asa ceva va rog sa ma anuntati!

Răspuns Câştigător
| Teo29 a răspuns:

Poate merge la un club al copiilor unde sa invete sa interactioneze cu ceilalti, sa ii ofere o ordine si o motivare sa exceleze intr-un domeniu care ii place. Intr adevar, voluntariatul se face dupa o anumita varsta. Dar, dansul, un sport practicat, si altele se pot face si la 13 ani happy

1 răspuns:
| Valentinaldoilea a răspuns:

Conform legislatiei in vigoare, voluntarii trebuie sa aiba 16 ani impliniti (sau 15 ani, daca se obtine acordul parintilor). Acest aspect aduce schimbari semnificative in derularea activitatilor de voluntariat in scoli si gradinite, care implica copii cu varste sub cea de 15 ani.
Citeste aici: http://www.saptamanavoluntariatului.ro/minori/