| oneduro a întrebat:

Nu am găsit prea multe despre subiectul acesta, de aceea vin aici cu aceste întrebări!
Grupurile de Inițiativă:
- detalii despre procedură și acte necesare
- vârsta minimă a cetățenilor care se implică în grup
- numărul minim de cetățeni

1 răspuns:
| sonya a răspuns:

Salut!

Fac parte dintr-un grup de initiativa civica. Ele se deosebesc de alte asociatii civice tocmai ca nu au o forma juridica.

Aceste grupuri nu sunt organizate sub nici o forma inregistrata pe undeva, ci se aduna niste cetateni, hoatarasc sa faca un grup civic, aleg denumirea (de obicei legat de zona unde stau, cartier, oras) si isi stabilesc niste obiective.

Astfel incearca sa intre in legatura cu administratia locala pentru a schimba ceva. Se organizeaza intalniri, isi stabilesc un fel de presedinte, mai degraba un conducator informal si apoi hotarasc cum sa faca (sa se promoveze prin Facebook, prin intalniri, fluturasi, etc).

In principiu varsta minima ar fi 18 ani, insa in grupuri pot activa persoane cu varste mai mici, atat timp cat tutorii lor sunt de acord cu asa ceva.

Ultimul punct, nu exista un numar de cetateni, in principiu acesta creste daca este si interes si temele atinse capteaza spiritul civic al fiecaruia.