| laSoledad a întrebat:

Care e orasul din Ro cu cele mai multe spatii verzi destinate publicului?

Răspuns Câştigător
| DanielIlie a răspuns:

Cele din zonele montane.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Timisoara (presupun) avem multe parcuri cam în fiecare cartier

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Da... numai parcuri avem. Ca nu face Robu nimic cu cladirile astea. Cand merg la gara sau prin spate la Olimpia zici ca merg pe la bunici. Tencuielile nu au mai fost si ele refacute cred ca de la revolutie.
Parca si la mine acasa pe Jiu erau mai renovate casele laughing

| RAY a răspuns (pentru DoarBogdan):

Robu nu poate face nimic cu acele cladiri, poate doar amenda propietari atat, cladirile nu sunt ale primariei si a clanurilor tiganesti, din pacate tigani detin cam toate cladirile istorice nu doar si inclusiv o parte din spitalul de copii, tigani sunt dumnezeu in Timisoara, ce sa faci nu ei sunt de vine daca romani sunt iubitori de tigani

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Parcul Herastrau din Bucuresti cred ca face cat toate la un loc, nu am rezistat sa merg o zi peste tot prin el.

Asta asa ca un raspuns pe jumatate, sa nu zici ca doar comentez neobservat big grin

| Sofer a răspuns:

Presupun ca ar fi Arad cu cele mai multe spatii verzi.

| gabicoo a răspuns:

Caracal! Curtea lui Dincă! Nu?
laughing

| laSoledad explică (pentru gabicoo):

Cum sa nu, s-a umplut de verzisori acolo, la cat de verde e. Acolo era verde la orice. laughing

| UnderVoltage a răspuns:

Botosani

| RainbowThanos a răspuns:

Orasele care depăşesc 50 mp/locuitor suprafaţă spaţii verzi sunt: Sărmaşu (124, 2), Lipova (122, 7), Baia Mare (119, 2), Băile Herculane (117, 8), Pâncota (91, 6), Covasna (84, 9), Amara (83, 4), Piatra-Olt (78, 5), Videle (77, 7), Băile Govora (74, 1), Mangalia (73), Ocna Sibiului (71, 9), Solca (69), Câmpina (68), Tălmaciu (67, 1), Nucet (65, 6), Buziaş (64, 4), Simeria (60, 1) Ineu (59, 8), Călimăneşti (55, 6) şi Buftea (51).

Cel mai mare oraș din listă celor mai "verzi" localități din România este Baia Mare.