| AidDja a întrebat:

Ce actiuni pentru mediu poti sa faci?

5 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Reciclat, pentru fete folosirea cupei menstruale în loc a absorbantelor, renunțarea la a cumpara pungi ( încearcă să ai mereu la tine, la fel cu sticla de apă de inox), hârtie din ceară în locul foliei de plastic pentru a acoperi mâncarea, ceai vărsat în loc de pliculețe, propria cană de cafea când comanzi de la Starbucks, tacâmuri portabile ca să nu mai folosești din plastic la cantină sau unde o mai fi, paie din sticlă/ metal, periuță de dinți din bambus, folosirea șamponului și balsamului solide ( pentru că vin în hârtie împachetate, nu în plastic ), dischete demachiante reutilizabile de bumbac, înlocuirea facturilor din poștă cu facturi digitale
https://www.sigurec.ro

| darrio2007 a răspuns (pentru zurick):

Cupe menstruale, hartie din ceara, paie din sticla/metal? Umbli cu valiza dupa tine?

| Werrich a răspuns:

Din ce oras esti? Iti pot da niste ONG-uri de protectia mediului.

| GdX a răspuns:

Adunarea gunoaielor de prin paduri si din rauri/parauri.
Plantarea de copaci.
Utilizarea bicicletei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reciclare, voluntariat sau participarea la diferite actiuni precum plantarea copacilor, strangerea deseurilor, ducerea unei vieti care protejeaza mediul - renuntarea la mijloace de transport care polueaza, luarea curentului din energie solara, din nou reciclarea etc, ducerea mai departe a ideii ca mediul trebuie protejat etc. Poti cauta si pe net. Sunt multe de facut, trebuie doar sa vrei happy