| AlinutzaRouz a întrebat:

Ce am putea face ca ariile protejate sa nu mai fie poluate sau distruse?

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

1. Poti oferi un exemplu pozitiv (arunca la cos chiar daca e mizerie pe jos ) 2. Explica si altora ca bunul simt trebuie sa vina din interior, nu din afara ( majoritatea daca ar merge in Germania nu ar face mizerie asa cum fac acasa ) - nu ii copia pe cei din jur, fii tu mai bun. 3. Am vazut niste bannere care cu mesajul necesar pot avea impact. Le-am vazut la intrarea in delta Dunarii. Nu ar strica si in padurici/locuri de picnic niste bannere gen "Nesimtitii pleaca, gunoaiele raman" Trebuie sa fie ceva suficient de puternic pentru a lovi in nesimtiti, evident.
Daca nu iti place sa te relaxezi intr-o groapa de gunoi, nu lasa resturile acolo unde te-ai dus sa te simti bine. Dar e greu, cine sa ne invete in primii 7 ani din viata?

10 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

Sa nu mai calce nici un om acele zone - sau legislatia sa fie mai stricta si bine'nteles sa se aplice...

| inna a răspuns:

Sa ne schimbam mentalitatea.

| zemantex a răspuns:

Sa nu le poluam sau distrugem. adica noi toti si sa-i mobilizam si pe ceilalti. puterea exemplului e un instrument foarte puternic

| AvalohAlyn a răspuns:

Sa facem o lege in care sa fie pedepsiti cei care nu protejeaza si distrug mediul inconjurator, va fi mult mai bine asa...

| nickname.a.plecat.de.pe.tpu a răspuns:

Nu cred ca putem face ceva. Oamenii nu baga in seama afisele si alte chestii. Ramanem la intrebarea " ce am putea face?". pentru ca pe altii nu ii intereseaza mediul inconjurator. Daca s-ar da o amenda pentru cei care polueaza mediul (dar cred ca primescstraight face) cred ca s-ar mai schimba.

| fzcsm a răspuns:

Ar trebuii facute mai multe campanii si lipite multe afise care sa educe populatia.

| AlinutzaRouz explică:

Fzcsm putini oameni vor citii acele afise si nici nu va respecta nicio lege chiar daca presupus a fi ca se aplica

| zuzumic a răspuns:

Din pacate un grup de oameni nu poate face nimic asta tine de spiritul civic care tot din pacate la roamni e zoero dar nu numai...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai multa informare...amenzi drastice...

| Angel of darkness a răspuns:

Sa se discute despre riscurile poluarii si distrugeri naturi cu copii de la scoala. Cat si de la gradinita prin jocuri didactice. happybig grin Salvati natura! happy