| Nextone a întrebat:

Ce idei de proiecte ( de voluntariat) ati avea pentru orasul vostru? Care sunt problemele societatii in care traim? happy

4 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Părerea mea e că acum,cea mai mare şi mai gravă problemă a societăţii în care trăim este avansarea tehnologiei. Tehnologia aduce inadaptaţi la societate. Oamenii se închid în ei,intră în depresii, recurg la gesturi extreme, buzunarele psihologilor şi a psihiatrilor vor fi pline şi lumea se va dărâma. Ăsta e motivul pentru care există atâtea violuri şi mame tinere, crime, vulgaritate şi o mulţime de alte lucruri.Dar nimeni nu vorbeşte vreodată despre asta.Am mers într-o gară şi pe peron erau toţi cu ochii în telefoane.Un singur om l-am văzut aşteptând cu mâinile în buzunar. Oamenii sunt prea absorbiţi de tehnologie, încât să mai vadă şi alte lucruri.Şi se pierde comunicarea dintre oameni.Sunt în asentimentul lui Albert Einstein, care spunea cândva "Mi-e teamă de ziua în care tehnologia va fi mai importantă ca relaţiile interuname.În lume va exista o generaţie de idioţi". ăsta e motivul pentru care lumea se duce de râpă şi oamenii nu mai ştiu să socializeze şi se tem de asta ca de o boală incurabilă.

| StefanKogut a răspuns:

Cred ca in momentul acesta, cea mai vulnerabila categorie sociala o reprezinta batranii singuri din centrele urbane, ce ar putea fi sprijiniti nu neaparat material, dar mai ales cu atentie si servicii diverse, precum insotirea lor la piata sau chiar facutul cumparaturilor pentru ei, dar si altele.

| Nextone explică (pentru StefanKogut):

Frumoasa parere si idee.Multumesc!

| lupisor a răspuns:

*punct de vedere personal*
Problemele societatii din ziua de azi...
1. Copiii orfani (crezi sau nu, ei sunt viitorul)
2. Batranii (nu merita lasati singuri dupa ce multi dintre ei au muncit o viata)
3. Animalele strazii si cele de la centre.

Nu mi se pare uman...