| anonim_4396 a întrebat:

Ce lucruri poate face un om în viața de zi cu zi pentru a reduce poluarea și risipa pe care o creează? Aș vrea să fac mai mult în acest sens.

Răspuns Câştigător
| Yuoia a răspuns:

Sa arunce resturile la cosul de gunoi. Daca nu-l gaseste la fiecare metru, sa le tina in mana pana la primul cos. Vad multe doze de aluminiu de la bauturi aruncate pe unde se intampla. Ca si ambalaje de la pizza. Si altele.
Sa nu cumpere produse "2 la pret de1" ci sa ceara magazinului 1 produs la 1/2 pret.
Sa nu accepte "pachete familiale" daca el e unul sau sunt cel mult doi acasa. Astfel va arunca mai mult de jumatate din mancare. Sa ceara magazinului pachete mici, dar la pret real, nu egal cu cel "familial".
Sa nu lasa caldura sa mearga zi si noapte in timp ce el sta in casa in tricou si pantaloni scurti. Mai bine pune o haina pe el.
Cand spala masina sa nu lase furtunul sa curga in gol, in timp ce el discuta cu un cunoscut.
Sa nu schimbe garderoba saptamanal doar pentru ca s-a schimbat moda. Sa ia haine care ii stau bine si pe care le poate purta oricand.
Si exemplele pot continua.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să mănânce mai puțină carne. Producerea ei mărește poluarea.

| raMLesS a răspuns (pentru sadrian46):

Apropo de carne, stii ce pofta de gratar mi-ai facut acum?
Ce-as baga niste ceafa de porc niste mici si niste bere.

| sadrian46 a răspuns (pentru raMLesS):

Ce vârstă ai? Cât vrei să trăiești? Aceasta este întrebarea. Poftele tale sunt de viață scurtă. Că fumezi sau mănânci grătar, e tot una.

| Meme10Meme a răspuns:

Sa nu polueze.