| Ancutss30 a întrebat:

Ce parere aveti despre proiectul Rosia Montana?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Este o hoție pe față și o bombă ecologică.

Mi-am expus părerea mai detaliat aici: http://www.tpu.ro/......-aurifere/

4 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Ca e o mare porcarie din care avem numai de pierdut. Golden Corporation nu vrea decat profitul si ne promite marea cu sarea, iar noi suntem prosti si ii credem. Crede-ma, profitul adus tarii noastre de acest proiect e infim (majoritatea banilor se duc in buzunarul strainilor), noi ramanem cu problemele de mediu si obligatia de a ecologiza zona respectiva. Costurile ecologizarii sunt muuuult peste profitul incasat din exploatare (avand in vedere ca majoritatea banilor nu raman la noi).
Cel mai rau e ca idiotii incearca sa induca ideea ca totul e ok, ca nu vor fi probleme de mediu, ca economia va creste, locuri de munca blah blah si ca localnicii de fapt chiar isi doresc initierea proiectului. Dar crede-ma, nu e decat business, nimeni nu se gandeste la altceva decat la profit.
Daca proiectul acesta va fi demarat, asta va insemna inca o bucata de tara vanduta strainilor(atat de tipic!). Va insemna stirbirea peisajelor prin raderea masivelor muntoase de pe suprafata pamantului. Va insemna poluarea lacurilor si a raurilor cu substante periculoase, va insemna locuitori bolnavi si copii cu malformatii. Va insemna de asemenea buzunare pline si conturi burdusite, bineinteles, pentru cei mari care demareaza toate astea.
Eu una nu sunt de acord, sustin cu vehementa ideea ca Rosia Montana trebuie salvata din ghearele acestor afaceristi insetati de averi!
Eu nu am nevoie de aur, am nevoie de aer curat si munti impaduriti! :-

| Arthur a răspuns:

Din punct de vedere ecologist este o porcărie. Nu sunt de acord.

| cosmina92 a răspuns:

O sa ajunga ca Rosia Poieni ( Satul Geamana ) si vom fi foarte afectati din pacate lacomia omului este mult prea mare asupra banilor

| Alexandruch a răspuns:

Imbogatim strainii cu bogatia noastra.