| Cristian226 a întrebat:

Ce părere aveți despre vânătoarea animalelor? Eu sunt total împotriva iar unii spun ca nu înțeleg vânătoarea ca și sport.Sunt atâtea sporturi pe care le poți face și nu știu ce plăcere poți avea când împuști un iepure sau o căprioară.De pescuit mai pescuiesc și eu dar nu as putea niciodată sa trag cu arma și sa omor un animal doar asa de placere. Și este foarte trist cum unii se mai și pozează cu căprioarele moarte sau filmează cum câinii lui ucid un mistreț. Înțeleg ca sunt cazuri când se înmulțesc excesiv și mai trebuie redusa din populație dar tot nu sunt de acord.

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De acord cu tine. Dar la ce te-ai gandi prima data daca te-ai intilni cu un urs prin padure?

| floresdemayo a răspuns (pentru darrio2007):

Primul instinct ar fi fuga cu 200 km la oră ))
Dar s-au mai inventat si spray-urile impotriva ursilor. Și, din cate am inteles, chiar functionează. Măcar, nu-i ucide.

| darrio2007 a răspuns (pentru floresdemayo):

Am un asemenea spray dar nu a fost cazul sa il folosesc. Merg destul de des la munte si urc pe diferite trasee din Busteni.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Sunt împotrivă!
Iar cei care au această plăcere sunt... sadici.

| Zuzu1991 a răspuns:

Spune unul care nu are deloc microbul de a vana...
este o chestie plina de adrenalina si satisfactie, insa doar daca nu ai probleme sa omori animale doar pentru placerea ta (eu inteleg ce inseamna vanatoarea, ca sentiment, dar nu as vana decat de nevoie si NUMAI de nevoie, lucru putin probabil sa mi se intample in viata)

insa fiecare cu fetish-ul lui, auzi, simulator de tir, sa te joci de placere o meserie care e foarte grea si stresanta, si jocul mai si are succes... mare e gradina lu' Allah si multi mai sar si gardul

| dinaprilie a răspuns:

Cand ma gandesc la acea reteta delicioasa de salam de sibiu, originala, cu carne de cal..yamii..doar ca un alt fapt. daca nu sunt "vanate" din cand in cand se cam strica balanta..vezi specia umana in 2021 si efectele

| Sophieka a răspuns:

Trebuie redusa din populatia omeneasca, ca suntem mai animale decat animalele.
Sunt total de acord cu tine, si eu sunt impotriva acestui "sport" nenorocit!

| goguPatent a răspuns:

E oribil, atat timp cat ala nu e singurul mijloc de a iti procura hrana.
Si pescuitul e la fel de oribil daca il faci doar ca sport. Sa chinui pestii aia, sa bagi ace in ei... ca sa ce?

| SingleForOne a răspuns:

Vânătoarea ar trebui acceptată numai pentru mâncare și pentru a elimina suprapopularea unei specii asupra alteia, menținând numărul tuturor animalelor la un nivel egal. Bineînțeles, în ambele cazuri numai cu legitimație potrivită eliberată de către cineva din domeniul acesta sau poliție sau organizațiile guvernamentale din județele respective.
Vânătoarea pentru sport ar trebui eliminată, și considerată ilegală cu amendă și pedepse severe.

| SingleForOne a răspuns:

Dacă, totuși, vrea să vâneze pentru sport, să-și arate fel și fel de abilități, e ok atât timp cât:
1. Animalul sau peștele este lăsat liber, nu omorât sau rănit.
2. Nu distruge sau invadează excesiv habitatul acestora.
3. Nu le capturează și nu le fură din habitatul lor, și despart puii de părinți; forțează masculul să se împreuneze cu femela sau îi despart după cum le convine.

Mai sunt cazuri în care habitatul lor este distrus prin fenomene naturale sau artificiale (poluare cu tot felul de obiecte și gunoaie), și cam nimeni nu investește în refacerea imediată al acestuia, deci sunt luate și duse în gradinile zoologice sau sanctuare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E pentru bogătani.

| Editocroci a răspuns:

Oamenii au fost vânători şi culegători la început. Sunt ocupații străvechi.

| Nouvel a răspuns:

Vanatoarea ca sport, nici eu nu o accept. Stramosii nostri erau mai judecati si vanau strict pentru mancare.

| Cristian226 explică (pentru Nouvel):

Vânau de nevoie dar acum oamenii vânează din plăcere.