| anonim_4396 a întrebat:

Ce putem face pentru a preveni topirea ghetarilor?

17 răspunsuri:
| kathessa a răspuns:

Sa oprim incalzirea globala. Adica poluarea masiva, implicit. Eu, una, nu cred ca omenirea se va destepta. Avem impresia ca lumea asta ne apartine si putem sa ne batem joc...

| powergirl a răspuns:

Sa nu se ma strice stratul de ozon si sa se faca mai putine fabrici ca ele polueaza aerul si se strica stratul de ozon de se asta cred eu sa se poate face ceva nu sunt sigura de rasp

| ramona_5587 a răspuns:

Poluarea este cauza topirii ghetarilor... odata cu poluarea aerului stratul de ozon care sopeaza razele U. V. ale soarelui. anul acesta razele U. V. au fost de mai mult de 2 ori mai puternice mai puternice fata de anii trecuti, din cauza subtierii stratului de ozon.

| ramona_5587 a răspuns:

Odata cu poluarea aerului stratul de ozon care stopeaza razele UV se subiaza din ce in ce mai tare de aceea ajungem la incalzire globala si canicule insuportabile.(asta am uitat sa termin.scuzelaughing)

| dizzyizzy a răspuns:

Porneste aerul conditionat happy

| thegreatgatsby a răspuns:

Nu se mai poate face nimic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai respira.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai bem wisky cu gheatahappy

| demonangel37 a răspuns:

In primul rand este prea tarziu pentru a te gandi la acest lucru pentru ca deja din cauza calduri puternice si din cauza constructilor si fenomenelor supranaturale pe le tot auzi pe la televizor si chiar poate ai si dat peste aceste lucruri. Noi nu prea avem cum sa oprim acesta topire in primul rand pentru ca noi nu putem controla caldura sau mai bine spus planeta dar bineinteles exista un mic lucru pe care l-am putea face si noi sigur ascesta este sa protejam cat de mult putem natura si sa avem grija sa nu mai distrugem plantele, copacii etc.

| alinutzacodruta a răspuns:

Nu cred ca putem face ceva...

| adrianhasde a răspuns:

Facem oglinzi solare gigantice.

| RappK a răspuns:

E cam tarziu sa mai putem face cevalaughing...nu fi trist/trista k nu o sa mori singuralaughing

| girlxx21 a răspuns:

Chiar nu avem cu ce sa mai actionam! daca stai si te gandesti noi oamenii suntem devina pentru distrugerea planetei si aparitia unor fenomene neplacute

| Rrrretarded a răspuns:

Lasam frigiderele deschise laughing

| danutz15 a răspuns:

@powergirl...ai dreptate, da...am ras k nai pus nici macar o virgula sau punct la sfarsitlaughing

| Angel of darkness a răspuns:

Una din marile probleme a incalziri stratului de ozon, care provoaca topirea ghetarilor este poluarea big grin, daca ar fi mai putina poluare nu s-ar topi tongue, printre cele mai poluate orase din Romania se afla Bucuresti, Timisoara, Cluj si altele, topirea ghetarilor nu este singura problema, poluarea apei face multe victime distrugand coloni intregi de pesti, mamifere, si pasari. Iar poluarea aerului este foarte periculoasa, din cauza poluari aerului multe persoane care sunt insarcinate si traiesc in zone cu poluare, nasc copii bolnavi sau cu malformati. O alta problema este distrugerea paduri, distrugem paduri fara sa ne gandim la riscuri, nu doar animalele au de suferic, ci si noi.