| anonim_4396 a întrebat:

Cum functioneaza masinile care folosesc drept combustibil ulei de prajit? Tehnic vorbind.

4 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Eu nu sunt de acord cu acest fel de zi carburant.Pe vremea lui Ceausescu intelegeam, crburantul era la cartela dar acum, nu se marita sa faci expierente pe banii tai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://209. 85. 135. 132/search? q=cache:2C4j9RGp9iQJ:...clnk&gl=ro

| -TattO- a răspuns:

In Ro agricultorii (sa nu le spunem tarani ca acest cuvint are conotatii negative) de prin sud parca, au inceput sa puna ulei de floarea soarelui in motoarele diesel ale tractoarelor si aro-urilor. Singura chestie deosebita e ca fumul miroase a gogosi...

Eu nu as incerca la un motor modern. La un motor cu injectie NUMAI mecanica, fara nimic electronic, as avea curajul.
De fapt anul trecut am incercat sa pun 2 litri de ulei de floarea soarelui, cind eram pe gol, (costa 2. 5 ron litrul fata de 3 si ceva) la un passat turbo diesel (NU TDI) din 1992... NU am simtit nimic deosebit dar m-am gindit ca nu are rost sa se intimple ceva pentru 50 bani la litru diferenta... Daca as luat uleiul pe gratis, poate as incerca din nou...

Chiar de biodiesel-ul vindut la pompa existau discutii in germania ca distruge motoarele moderne...

| florinel_8849 a răspuns:

Functioneaza identic cu motorina numai ca face depunere pe elementele de la injectie si te costa mai mult decit ai merge cu motorina normala efectul se vede la un ande functionare cu bio