| Alexia20 a întrebat:

Cum putem ajuta Planeta/natura intr-un fel sau altul? Vreau exemple practice

Răspuns Câştigător
| Ioana0606 a răspuns:

1. Stinge becul cand nu ai nevoie de el. Daca il lasi pornit degeaba irosesti energie.
2. Nu sta cu calculatorul si televizorul pornite in acelasi timp. Daca vrei sunte de fundal mergi pe youtube.
3. Nu fa mizerie! Sub nicio forma, nicaieri. Atentioneaza-ti prietenii sa nu arunce mizerii pe jos. De aia exista cosuri de gunoi.
4. Ideal ar fi sa sortezi gunoiul, dar e posibil sa nu existe cosuri de gunoi de genul asta unde esti tu, asa ca respecta regula 3.
5. Nu folosi mai multe aparate electrocasnice decat e necesar. Daca ai o 3 bluze de spalat nu o pune pe maica-ta sa porneasca masina de spalat care consuma cam 70 de l la o spalare. hainele se pot spala si de mana in unele cazuri.
6. Implica-te in orice proiect de ecovoluntariat. Fie ca trebuie sa aduni gunoaiele de pe marginea raurilor sau ca plantezi copaci, aduci o contributie planetei.
Mult succes. big grin

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Planeta singura se reface, problema e cand nu o lasam se se refaca asta e problema, pai ar fi multe de facut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-nu arunca gunoiul/mizeria jos,in drum pune-l intr-un cos de gunoi
-sorteaza gunoiulsadcos):peturi,plastice,hartie,baterii, electocasnice, haine(cos special)
-nu consuma energie(electrica):in exces(, daca nu ai nevoie de bec, calc etc... spre ex.-opreste aprovizionarea sursei cu curent.
-fa voluntariat