Întrebare recomandată | StrongHeart a întrebat:

Daca am o saltea pe care nu o mai folosesc si vreau sa scap de ea, cum ar trebui sa procedez? O las pur si simplu in fata blocului? Anunt pe cei de la urban? Cum este legal si moral sa scapi de lucruri mai voluminoase din casa cum ar fi mobila veche?
Multumesc anticipat.

11 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

O duci lângă tomberoanele de gunoi, atât salteaua cât și corpurile de mobilă.
Doar molozul ești obligat să îl duci la groapa de gunoi sau să anunți primăria (aici depinde de fiecare primărie).
Salteaua și mobila dusă la tomberon, vor dispărea în cel mult 5 minute.

| Zuzu1991 a răspuns:

Esti dus draga
evident ca o pui in fata blocului
am un prieten care sta la periferie, si si-a schimbat salteaua, pe aia veche a pus-o in fata blocului si a "disparut" in cam 5mins... am mentionat ca sta la periferie si nu e nici un trecator pe toata strada cand te uiti?

| Legion7X a răspuns:

Las-o la gunoi, unde duci gunoiul, posibil în câteva ore n-o mai găsești. Acum depinde și ce saltea arunci. Dacă o fi pe arcuri, deteriorată Nici țigani nu ți-o ia. O saltea second hand este 200 lei, 250, burete. Daca este de burete, și nu este ruptă in stare bună, n-o mai găsești.

https://m.olx.ro/oferta/saltele-burete-germania-IDemaqx.html

https://m.olx.ro/......4R7Pa.html

https://m.olx.ro/oferta/saltea-lemns-cu-memorie-IDew6Ul.html

https://m.olx.ro/oferta/saltea-cu-spuma-de-memorie-IDdxuWT.html

| Vântulalb a răspuns:

Daca este cat de cat buna, doneaz-o.
La mica publicitate in online exista si rubrica donatii. Poate ai in zona ta zi ziare clasice. Am vazut la Cluj ca au ditamai revista cu anunturi (Piata de Cluj). O pagina e cu donatii de tot felul, de la jucarii la mobila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei. Nu ai vrea sa intrebi pe vreun grup de Facebook dacă are cineva nevoie de ea? Sunt multe familii nevoiașe

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

Nu am Facebook, ma gandeam sa o dau la tigani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tiganii sa meargă la munca nici ei nu ți ar da ție nimic. 1

| barbar a răspuns:

Dacă îți convine să muncești aprox. 1 oră pentru 10-15 lei, desfă-o și du-o la fier vechi. Evident, dacă e pe arc-uri, pentru că sunt și fără.

| StrongHeart explică (pentru barbar):

Nu se meirta, mai bine o dau asa cuiva, arcurile alea nu valoreaza mare lucru.

| RoxTomlinson a răspuns:

Poti sa pui anunt pe olx cu respectivul produs pe care-l vrei sa-l vinzi

| Gheorghe199217629871 a răspuns:

M-eu dai mi-e