| Verok a întrebat:

Daca un concurs interdisciplinar(Mathmoiselle) este organizat de un liceu, poate fii considerat ONG?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Concursurile nu sunt ONG-uri. ONG se numeste o entitate juridica, infiintata de persoane fizice si juridice, sub forma juridica de asociatie si fundatie.
Conform Ordonanței Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociații și fundații, organizațiile neguvernamentale sunt persoane juridice constituite de persoane fizice sau persoane juridice care urmăresc desfășurarea unor activități în interes general sau în interesul unor colectivități locale ori, după caz, în interesul lor personal nepatrimonial.