| anonim_4396 a întrebat:

De ce este atat de poluat mediul inconjurator?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Din cauza ca, noi TOTI vorbim despre poluare, dar NICIUNUL din noi nu renunta la a polua in continuare!

13 răspunsuri:
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Poluarea exista de pe timpul dinozaurilor si atunci nu era industializare si nici noxe de la masini. Din cauza eruptiilor vulcanice repetate si a asteroizilor, norii erau incarcati cu acid si ploaia rezultata era acida si din aceasta cauza au disparut plante si era dinozaurilor.
Poluare in acest moment este asa cum aspus Bula din cauza noastra ca toata lumea se plange, dar nimeni nu face nimic. Chiar daca se stie ca nu trebuie sa aruncam sticle de plastic s(sau alte recipiente sau gunoaie) decat la gunoi sau sa le punem separat pentru ca ele polueaza si nu se descompun total nici in 300 de ani, mereu vad ca zboara din masini pe geam cate o sticluta sau, cate o punga, vad tot timpul cum lumea arunca orice nu le mai trebuie pe jos si nu asteapta sa vada un cos.
Fumul emanat de pe tevile de esapament ale automobilelor, industria, razboaie, bombe, explozia de la Cernobal, avioanele(care polueaza cel mai tare) sunt factorii poluarii cu buna stiinta a omului modern.

| hugin a răspuns:

Pt ca unii sa se imbogateasca. E mult mai ieftin sa poluezi decat sa mai bagi bani din profit pentru a si proteja mediul

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

De ce ne intrebam asta si nu face sau facem niciodata nimic? Cand s-au organizat campanii de curatenie nu am vazut pe prea multi - iar in jurul blocurilor vezi doar cativa pensionari... sau cativa oameni harnici si implicati, dar cu o singura floare nu se face primavara. Au aratat zilele trecute ca s-a iesit din nou la iarba verde - in jurul Bucurestiului - iarba care nici n-a iesit bine, dar care este din nou plina de gunoaie. Oricum este poluare si din cauza atator masini, industrii... In fapt cam tot ce face omul polueaza. Ca sa o ducem noi mai bine suntem in stare sa omoram toata planeta. Pe vremuri mai iesea lumea la curatenie - de la copii la adulti. Asta pe mine m-a invatat cel mai bine cum sa pastrez natura curata. In fond, atunci cand vezi ce mizerii trebuie sa cureti parca nu te induri sa arunci cu nesimtire toate mizeriile. Cred ca si lipsa bunei cresteri este una din cauze. Parintii trebuie sa ii atentioneze pe copii sa stranga dupa ei, sa nu arunce mizeria decat la cos... Iar primariile sunt vinovate pentru cosurile nepractice din care toate mizeriile sunt suflate de vant sau trase afara de cainii vagabonzi.
Ar trebui sa avem fabrici care sa foloseasca materialele reciclabile. Dar asta ar insemna ca Primariile sa asigure posibilitatea de a sorta gunoiul, si atunci ar insemna ca fiecare din noi sa isi aleaga gunoiul pe tipuri (ceea ce inseamna civilizatie). Din materialele reciclabile se pot construi case ieftine - si asa ar fi toata lumea multumita.
Ce sa spun - ma doare sa vad atata mizerie. Sunt mai mult decat satula sa nu poti merge pe nicaieri fara sa vezi mizerie.

| andi a răspuns:

Din cauza noastra...

| gaby_6279 a răspuns:

Pentru ca romanii nostri nu stiu sa-l pretuiasca, toti lasa mizerie oriunde se duc sau oriunde stau. Nu sunt civilizati deloc intr-un cuv. nu gandesc

| gaby_6279 a răspuns:

Ptr ca noi romanii nu avem grija sa fie ca atare curat si sa poti rasufla in voia cea buna. Cum ii vezi la gratare la iarba verde numai mizerie e dupa ei mai rau ca la animale unde sunt concerte ati vazut ce e dupa ei pericol social de asta si sunt atat de multe bolii.

cristian
| cristian a răspuns:

Doar din ignoranta oamenilor.
Si industrializarea a contribuit in mare masura.

| aumih16 a răspuns:

Pai din mai multe motive gazele de esapament de la mijloacele de transport de la furnalele din combinate desigur si aruncatul gunoaielor aiurea si nu la cos da exact si mai sunt si marea oceanul raul care pot polua numai vorbesc de mijloacele marine maritime in special epavele de sute de ani si alea pot polua

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tot timpul aud despre poluarea, si despre faptul ca diferite masini polueaza din ce in ce mai putin, iar cele care sunt euro 2 deja sunt de condamnat la moartea. Iar pentru toate aceste poluari totul pica pe capul oameniolor de rand, daxe de inmatriculare, taxe in combustibil, taxe, taxe, taxe. Pentru ce sunt fiecare, pentru multe, dar o mare parte sunt pentru poluare.

Poluarea asta la ce se refera mai exact? sunt taxate gramele de CO2/km la greu, deci sa-nteleg ca pe ei nu-i doare capul prea tare de sanatatea noastra ci aparent doar de incalzirea globala.

Ce este incalzirea globala si cum se manifesta ea? pai nimic mai simplu, moleculele de CO2 se ridica in aer si retin caldura trimisa de soare in atmosfera. Destul de urat din partea lor cand sunt prea multe molecule ca ne topesc noua ghetarii si vor aparea probleme climatice din ce in ce mai urate, iar in viitorul apropiat va fi sfarsitul lumii din cauza asta, iar pentru asta e de vina doar dioxidul de carbon, mama lui de dioxid de carbon, dar oare el sa fie singurul vinovat? oare alti vinovati nu mai gasim, cel putin la fel de periculosi? Eu am descoperit ca sunt o gramada de alte gaze care produc efectul de sera, iar unele dintre ele tin caldura mult mai eficient decat CO2-ul.

Pana la urma se pare ca cei ce trag cel mai din greu sunt oamenii de rand iar pentru adevaratii poluatori nu se iau masuri foarte drastice, se iau masuri dar nu drastice, omul de rand daca aude ca o fabrica ia amenda 100 000 EUro pentru poluarea aerului i se pare ca i-a saracit pe aia si vor da faliment dar nu e chiar asa. Aia vor polua in continuare linistiti pentru ca 100 000 Euro este un fel de maruntis, amenda e scoasa de la mine din burta, dar nivelul amenzilor pentru adevaratii poluatori sunt la nivelul maruntisului pentru ei, si la nivelul bogatiilor pentru majoritatea oamenilor. Deci pana la urma taxe platim toti amenzi isi iau unii iar atmosfera se va polua in continuare, deci care este ideea taxelor? sa nu murim in urmatorii 10 ani dar sa o facem peste 40? sau de fapt nu este nici un pericol, si asta este o mare bascalie mondiala pentru a ne stoarce pe noi de bani? Eu stiu ca daca e periculos nu mai faci, pur si simplu interzici si PUNCT, nu bagi taxe.

Ideea la care vroiam sa ajung incepe brusc, nu am gasit o punte de legatura la ora asta. Dau un mic exemplu din ce am vazut eu la locul meu de munca si bugati citite prin encarta de plictiseala cu mult timp in urma: O molecula de Etilena retine de ~120 mai multa caldura in interiorul planetei decat una de CO2. Etilena este un gaz care se lichefiaza la -103.5 grade celsius. Eu am lucrat pe o nava care transporta in special etilena, sau orice alt gaz, iar dupa un transport de etilena, daca urma sa transportam alt gaz trenuiau golite tancurile, cand mai ramaneam cu 17 Metrii cubi de etilena (in stare lichida) acestia nu mai puteau fi descarcati, asa ca trebuiau eliminati cu ajutorul unui gaz inert, eliminarea se facea in ATMOSFERA, perfect legal.

Acolo am constatat ca platesc taxe degeaba. As mai avea de comentat dar e tarziu si va las pe voi.
Daca nu am scris in aria in care trebuie rog sa fie mutat.

Spor la taxe.

sorin_gss26th November 2008, 14:04
Referitor la ultimul paragraf: etilena este o substanta care se elibereaza in atmosfera in cantitati infime comparativ cu CO2, sau oxizii de azot, de aceea probabil nimeni nu poate face legi impotriva emisiilor de etilena.La fel s-ar putea spune de gazul care contribuie cel mai mult la efectul de sera:apa in stare gazoasa.Nu se pot da legi pentru limitarea emisiilor de abur.

Referitor la intregul articol:
Nu stiu cati responsabili cu taxele se gandesc la mediu, asta o vad ca praf in ochii contribuabililor. Ce vrei sa spuna ca "ne trebuie banii din taxa pentru noi S-class-uri"?
Politica e ca scamatoriile de la circ, iti atrag atentia asupra anumitor aspecte pentru a pierde din vedere tabloul general.
Asa a fost si asa va fi intotdeauna. Tu crezi ca atunci cand Galileo Galilei a fost chemat in fata Inchizitiei cineva a pus in discutie daca erau adevarate sau beneficiile pe care le-ar aduce descoperirile sale? Asa era politica atunci la fel e azi indiferent ce spun multi.

P.S.Nu cred ca se potriveste topicul cu zona auto dar sigur e un subiect care merita dezbatut.

eileen
| eileen a răspuns:

In primul rand, din cauza noxelor din atmosfera, reziduurile eliberate de fabrici, uzine, masini, samd. Apoi, din cauza faptului ca nu suntem grijulii cu orasul unde locuim, nu folosim pungi de hartie, aruncam gunoaie pe strada, nu suntem eco.

| Ana-Maria94 a răspuns:

Pt ca noi oamenii nu stim sa-l respectam.Suntem foarte neglijenti si nepasatori, iar unii dintre noi sufera.

| RamonaMn a răspuns:

Pentru ca noi nu afcem altceva decat sa'l ignoram zilnic:de la esapamentul masinilor pana la exploatari petroliere sad

Cel mai rau este ca noi vorbim si ne dorim sa facem ceva insa nu punem nimic in practica. :-

| N538961518 a răspuns:

Suntem prea multi, nevoi multe...