| Maria_Kary_1994 a întrebat:

De ce se roade parul la final? Nu e deja firul de par mort? De ce e la un om parul ondulat si la altul intins? Din punct de vedere biologic

Răspuns Câştigător
| 17HihixD a răspuns:

Da firul de par e mort, dar in timp varfurile se degradeaza ( fiind expuse la lumina, vant, frig, cald ) si de despica. Compara-le cu un fir de ata, daca se " uzeaza" se despica.
Unul din motivele pentru care unii oameni au parul cret, iar altii drept este din cauza porilor, cei cu parul drept au porii prin care ies firele de par in forma de cerc, iar cei cu parul cret au porii in alte forme, de bob de fasole, oval, etc
Uite un link cu explicatia m-ai amanuntita, ce ti-am scris eu gasesti la minutul 1:40
https://youtu.be/UggpOcqfAyM
Sper ca te-am ajutat big grin