| puscahoreangaion2000 a întrebat:

Din greseala am sters partitia system reserved din windows 8.1, si doresc sa o refac la loc cum a fost.
doresc sa stiu pas cu pas cum sa fac!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai DVD-ul sau stick-ul de instalare, atunci bootezi de pe el, alegi repararea sistemului si va reface partitia de pornire.

Daca nu, atunci trebuie sa bootezi sistemul de pe un CD cu un editor de disc si rescrii manual tabela de partitii, in care incluzi intreaga portiune "nepartitionata". Nu uita sa faci partitia activa!

Daca nu te pricepi, atunci ramane ultima varianta: reinstalarea windowsului pe partitia existenta, sa nu pierzi informatiile de pe celalalte partitii (D:, E:, etc.).

| puscahoreangaion2000 explică (pentru Bula):

Poti te rog sa imi explici mai in detaliu cum folosesc editorul de disk si cum scriu manual tabela de paritii!

| Bula a răspuns (pentru puscahoreangaion2000):

Nu se poate, ai nevoie de cunostinte profunde despre bazele IT (calcul hexazecimal, cunoasterea structurii organizarii discurilor, pe nivel jos (calcul adresare sectoare fizice) etc.
Aceste notiuni nu prea le gasesti pe internet, doar in literatura de specialitate, in editii limitate.

| doctorandus a răspuns:

Lucru complicat, asta e de obicei treaba producatorului calculatorului. Daca ai un calculator identic (aceeasi marca, acelasi model), poti folosi Clonezilla pentru a copia acea partitie.

| udrescuf a răspuns:

Nu prea ai cum dar poti sa reinstalezi Windows-ul fără a sterge aplicatiile