| Twinkle a întrebat:

Hey, cine imi poate da, va rog, niste idei de proiecte pe care putem sa le punem in practica? Multumesc

4 răspunsuri:
| FataCuChitaraMun?ilor a răspuns:

Organizaţi-vă şi mergeţi în instituţii să vorbiţi despre ecologie şi importanţa ei.Deşi ar părea mai inreresant un proiect în care să li se vorbească despre boli şi metode de protecţie minorilor, având în vedere faptul că avem din ce în ce mai multe mame la vârste destul de fragede.

| Lola05 a răspuns:

- Organizați o ecologizare a unei zone (un părculeț, împrejurimile unei școli, marginea unei păduri etc.)
- Plantați floricele într-un spațiu public sau copăcei pe un deal neîmpădurit
- Faceți un concurs de costume realizate din materiale reciclabile (hârtie, saci menajeri, ambalaje etc)
- Faceți un concurs de... orice fel de obiecte realizate din materiale pe care în mod normal le-ați fi aruncat (precum PET-uri - le legați între ele și construiți o barcă, o căsuță, nu știu, vă vin idei pe parcurs)
- Cereți conducerii școlii să organizeze pe hol un "mini-centru de colectare" unde să aveți tomberoane pentru plastic, hârtie, metal și sticlă la care să aibă acces elevii pentru a coelcta selectiv.
- organizați ore de instruire ecologică a copiilor mai mici - spre exemplu mergeți la orele de dirigenție și îi învățați pe copii cum să reducă consumul, să aibă o atitudine ecologică și să protejeze natura, să recicleze și să doneze hainele și jucăriile pe care nu le mai folosesc unor copii săraci etc.
- organizați o strângere de astfel de obiecte (cărți, rechizite, hăinuțe, materiale necesare igienei personale, jucării etc) și căutați o familie nevoiașă căreia să i le oferiți cadou.
Nu știu ce vârstă ai, am presupus că ești la școală, dar astea sunt aplicabile cam la orice vârstă happy Dacă sunteți elevi, veți avea nevoie de supravegherea și îndrumarea unui profesor.

| Happinessssss a răspuns:

Proiecte la biologie in general

| roby7655 a răspuns:

In primul rand, pentru a colabora eficient putem face schimb de idei in ceea ce priveste proiectele desfasurate atat de mine cat si de tine. Iar cel mai bine ar fi sa facem schimb de Rapoarte de activitate (Orice ONG care se respecta, detine un raport propriu), acolo sunt descrise proiectele desfasurate in decursul unei anumite perioade. Te astept aici : http://facebook.com/bobocescu.robert