| Khero a întrebat:

Ieri am participat la un curs de prim ajutor la Crucea Rosie, obtinand si o diploma. Imi doresc de mult sa ma implic in actiuni de genul, dar varsta (16 ani) nu imi permite foarte multe. De la ce varsta ma pot oferi voluntar in spital sau pe ambulantele smurd?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

De la 18 ani! Dar, ca sa ai sanse mari sa fii primita, ti-ar trebui si o calificare, adica niste cursuri de asistenta medicala, 2-3 ani macar, unde sa stii si anatomie si sa inveti ce se poate intampla in anumite situatii critice, ca sa poti actiona.

2 răspunsuri:
| BogdăneI a răspuns:

De la 16 ani. Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU) desfasoara un program de voluntariat numit "Salvator din pasiune" la nivel national. Nu este nevoie de nicio pregatire. Mai multe detalii : http://www.igsu.ro/anunturi/Activitatea_voluntariat_in_cadrul_ISU.pdf
Perioada de recrutare pentru anul acesta s-a desfasurat intre 10 mai si 29 iulie. Fi pe faza pentru anul viitor!

| Genesis12 a răspuns: