| flytothemoon a întrebat:

La ţară la mine este un vechi castel din 1604 situat în Dobreni, jud Giurgiu.
Este deteliorat destul de mult dar dacă daţi un search pe google veţi vedea poze.
Este înconjurat de gunoaie, de copăcei şi alte lucruri. Nimeni nu s a intresat de el, nimănui nu îi pasă. Întrebarea mea este de ce suntem aşa nepăsători, de ce nu vedem ce e în jurul nostru? Chiar nu de poate face ceva în privinţa asta?

Răspuns Câştigător
| Comunity a răspuns:

Sunt de acord cu tine Roxana, dar din pacate cam asa se procedeaza in tara asta si incetul cu incetul trebuie sa ne acomoda, cu asta pentru ca asa este traiul din Romania si in acolo undeva sunt persoane care isi dau interesul, dar prea putine ca sa faca fata acestei probleme de nepasare, lenevie si nerusinare din tara asta.

3 răspunsuri:
| Dintrebare a răspuns:

Exista 2 posibilitati:
1. Castelul e al statului si nu exista fonduri sau interes ca sa fie renovat. In acest caz s-ar putea face anumite demersuri, dar poate e asa cum zici tu, nimanui nu ii pasa
2. Castelul e proprietatea privata a cuiva, caz in care nu avem ce face, ca fiecare face ce vrea la el in curte
In ambele cazuri, e clar ca exista o problema de nepasare. Vedem la tot pasul lucruri de genul asta, mai grave sau mai putin grave. Din pacate asta e societatea in care traim, in care oamenii puternici sunt interesati doar ca pusculita lor sa fie plina cu bani

| MadalinG99 a răspuns:

Pacat, si cand te gandesti ca ar fi putut scoate bani de pe urma lui. nu sa il vanda la fier vechi. ci sa il faca atractie turistica iti dai seama ca toti din zona ar avea de castigat. dar in Romania nu sunt in stare sa intretina ce au...

| flytothemoon explică:

Mă gândesc mereu că ar trebui făcut ceva în privinţa asta. Trebuie să ne intresăm şi de trecut, nu numai de tehnologii noi şi altele. Niciodată nu o să se mai nască castele ce erau odată. Eu cred că sunt ultima generaţie de copii căreia îi povestea bunicul despre castel şi tot ce ascunde povestea lui... păcat...