| Moƒo a întrebat:

Moƒo intreaba cu intrebarea nr. 6: De ce unii oameni cersesc pe strada?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista mai multe motive posibile:
*primul ar fi Nevoia de hrana si cele necesare traiului...cei mai multi cersetori sunt persoane foarte sarace,marginalizate de societate, din aceasta cauza neputand sa aiba un loc de munca, nu au nici educatie, uneori nici macar nu figureaza in acte, nu au cine sa-i sprijine fiind proveniti din familii sarace sau destramate, monoparentale...si chiar daca li se ofera sprijin, este foarte, foarte putin si neansemnat pentru as putea duce existenta, pentru a avea ce manca in fiecare zi... apoi mai sunt si cazul copiilor abandonati in spitale si... orfelinate!
Dupa vastra de 18 ani sunt pe cont propriu,nu au pe nimeni in lume...
(e mult de explicat,mult prea mult...)

*sunt persoanele OBLIGATE sa cerseasca, multi copii (si nu doar) sunt vanduti, sechestrati... obligati, batuti, maltratati, mutilati(poate ai vazut pe strada)...sa cerseasca!

*sunt persoanele care NU doresc sa munceasca pentru a-si castiga banii si existenta(desi ar putea) ci prefera sa cerseasca, invocand mila trecatorilor.

E destul de greu sa-i deosebesti, totusi, exista un totusi...

| Moƒo explică (pentru anonim_4396):

Felicitari! Intrebarea era pusa la modul serios si nu la misto!

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ar cersi in interior i ar vedea mai putini

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din cauza lipsurilor, dar trebuie sa ai mult curaj sa faci asa ceva, nu oricine ar putea, numai tiganii pot, si fac o multime de bani ăia, din cerșit.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

In paduri nu e o activitate profitabila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că sunt nevoiți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine de ex m-a emotionat profund acest "mini-documentar":
In premiera: INFERNUL COPIILOR UITATI (Drama copi…: http://youtu.be/umk1TWRTDfs
...sunt multe de spus, mult prea multe...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca, daca ar cersi in casa, nu s.ar alege cu nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc!
La modul serios am incercat sa raspund si eu.
Desi am prescurtat mult raspunsul...

| UzOm a răspuns:

De foame.

| FaraNume77 a răspuns:

Hahahahaha laughing))))))))))

| Chasles a răspuns:

De proasta educatie; n-au vrut sa invete cat au fost tineri, nici macar o meserie sau la salubritate, eu nu le dau bani.(de obicei cer bani de-o paine, da-i vezi cu tigara-n gura dupa)

| Ion_Stefan_2001 a răspuns:

De foame normal

| titisan a răspuns:

Din cauza ca sunt destui fraieri care le da bani