| anonim_4396 a întrebat:

Pentru a face voluntariat la Doctors Without Borders, trebuie sa fiu din cadrul medicinei sau pot si voluntariat de psihologie? Daca da, unde pot gasi lista de cerinte si daca nu, ce alta ONG exista pentru voluntariat in asia si africa?
Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Nu vreau sa iau in deradere sau sa duc in derizoriu specializarea ta, dar chiar crezi ca in tarile-tinta pentru DWB este nevoie de consiliere psihologica, atat vrem cat acolo se moare pe capete de boli care nu mai exista in lumea "civilizata" sau de malnutritie?

| Doja a răspuns:

Daca doresti sa faci voluntariat incearca intai in zona care te afecteaza imediat. Adica in Romania.

Avem f multi romani care au nevoie de ajutor.

In Africa ai deja tot ONU, o parte din economia spaniei, italiei, frantei care baga direct bani si oameni in ei.