| JohnnyWalkerBravo a întrebat:

Poti sa vinzi lucruri Electrice/Electronice ca piese de schimb? de exemplu, eu am un set de Casti Philips SHP 1900 care s-a stricat acum cateva Luni, si ma gandeam daca pot sa il dau la Reciclat. chiar se poate sa Reciclezi Electronice? si poti oare sa faci putini Bani din asta?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca stii sa repari si ai timp destul, atunci unele lucruri merita sa repari si sa le vinzi. Problema este sa gasesti componentele stricate, la pret corespunzator, sa-ti renteze.
Reciclarea nu se refera la reparatii si re-vanzarea aparatelor, ci la descompunerea lor la nivel de materiale prime (fier, cupru, eventual si plasticul), iar daca-ti predai acele cast pentru reciclare, nu vei primi nimic sau aproape nimic pentru ele.

| Allexander07 a răspuns:

Din cate stiu eu in fiecare parcare Carrefour este o zona care strange deseuri electrice+hartie+plastic, etc si iti ofera un schimb un bon valoric valabil in magazinele lor.