| MihaiTheBest481 a întrebat:

Salut, imi puteti spune unde trebuie sa merg sa ma inscriu ca voluntar SMURD? La 16 ani ce faci ca voluntar?

Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

Unde poți afla mai multe informații decât de la un paramedic?
Cursurile se fac dacă deja ai o pregătire medicala pentru ca una e sa termini medicina sau o școală sanitara (ca ambii lucrează în spital) și alta sa devii paramedic, unde acorzi primul ajutor. Ori dacă tu nu știi, sa zicem, urmările unui traumatism sau ce s-ar întâmpla dacă îl transpirat necorespunzător.
Cursurile de prim ajutor durează o luna și sunt doar cunoștințe de baza, nicidecum ceea ce cunoaște un paramedic.
Am o cunoștință care a vrut sa se înscrie la SMURD, de acolo știu ca nu intri atât de ușor.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai noroc si te primeste, vei face curatenie, vei spala masinile si vei face mici transporturi in mana in interiorul sediului.

La SMURD e mare concurenta la voluntariat, in special studentii de la medicina si cursantii de la postliceale sanitare.

| Catrice a răspuns:

La 16 ani faci o vizita și atât.
Îți trebuie cel puțin niște cursuri ca sa poți face voluntariat la SMURD. Și trebuie sa fii major.

| MihaiTheBest481 explică (pentru Catrice):

Nu trebuie sa fi major, varsta este intre 16 si 65 de ani.

| MihaiTheBest481 explică (pentru Bula):

Paramedic voluntar, nu ingrijitor

| Catrice a răspuns (pentru MihaiTheBest481):

Bun.
Și tu la 16 ani ce știi sa faci din ce face un paramedic SMURD?!

| MihaiTheBest481 explică (pentru Catrice):

Informeaza-te inainte sa dai un raspuns, nu ai nevoie de calificare pentru a fi in EPA. Se fac cursuri de o luna iar apoi se sustine un examen, eu vreau sa stiu doar unde pot obtine mai multe informatii si nu de pe internet.

| Catrice a răspuns (pentru Catrice):

Uite ca m-am informat și știu de unde începi sa te crezi 《deștept》. Ai omis totuși ceva. Nu am mai copiat partea cu cele aproape 300 de ore practice dinainte de cursuri, care nu te fac paramedic,,, cum sa spun,,, "cu norma întreaga". Ești un fel de ajutor.

《Cei care promoveaza au aceleasi cunostinte cu paramedicii de grad 1 si isi pot alege cand sa mearga pe ambulantele SMURD sau pe masinile de pompieri, impreuna cu acestia. Daca vor sa devina profesionisti, se pot inscrie la al doilea modul de curs, insa nu inainte de a termina aproape 500 de ore de practica. Doar asa pot invata cum sa intubeze sau sa puna branule, asemeni paramedicilor de grad 2.》

| Violleta2022 a răspuns:

La 16 ani nu te inscrie nimeni ca voluntar la SMURD, pentru ca esti copil si nu ti se poate da raspuderea unei vieti pe mana. Asa ceva nu este nici legal si nici nromal.
La 16 ani poti face voluntariat la scoala, la gradini de vara, la sere, prin parcuri dar nicium la SMURD.

Bula
| Bula a răspuns (pentru MihaiTheBest481):

Ca paramedic, intai trebuie sa urmezi niste cursuri de pregatire riguroase, care se fac doar dupa majorat.

| MihaiTheBest481 explică:

Inainte sa mai dati raspunsuri cum ca nu ai cum la 16 ani, ia cititi de aici:
https://stirileprotv.ro/......0-lei.html
Daca ziceti ca e doar o stire falsa, citit de pe site-ul IGSU:
https://www.igsu.ro/anunturi/Activitatea_voluntariat_in_cadrul_ISU.pdf