| KenGi16 a întrebat:

Salut, TPU. Am 16 ani si vreau sa devin voluntar smurd. Ma intreb daca as putea sa practic voluntariatul doar pe perioada vacantei de vara sau e obligatoriu pe o perioada mai lunga de timp. Multumesc

Răspuns Câştigător
| AnemonaP a răspuns:

Cu siguranța poți. Găsești aici mai multe informații : https://www.youngvolunteer.eu/blog/noutati/cum-poti-deveni-voluntar-isu

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Si in alta parte nu te-ai gandit sa faci voluntariat? esti destul de putrenic psihic sa vezi ce vede un angajat al smurd? oameni arzi, distrusi de accidente si cate si mai cate?
Eu zic sa te mai gandesti
Nu e o idee rea cu voluntariatul dar parerea mea sa o faci intr-un domeniu unde implica mai putina trauma psihica, pentru ca poti ramane marcat

| KenGi16 explică (pentru Simpatic):

Ideea e ca vreau sa urmez mai departe medicina si m-am gandit ca voluntariatul smurd m-ar ajuta enorm in a-mi dezvolta capacitatile de interventie in situatiile de urgenta, stiu cu ce se confrunta un angajat smurd in timpul misiunilor, tocmai asta e ideea laughing

| awspam a răspuns:

Wow ce tare, sunt putini oamenii care sa isi doreasca sa ajute pe cineva la nevoie, felicitarii!

| pci27 a răspuns:

Trimite un mesaj, la adresa de e-mail menționată. Poate primești, răspunsurile dorite
https://smurd.ro/sustine/voluntariat/

| Editocroci a răspuns:

Vorbeşte cu ei şi te vor lămuri.

| DrGeorge a răspuns:

Salutare,

Se poate si pe termen mai scurt.
Contacteaza voluntar@smurd.ro pentru mai multe detalii cu privire la perioda de inscriere. Aceasta s-a terminat undeva in Septembrie.

Voluntarul este persoana care îndeplinește, cumulativ, următoarele condiții:

- Vârsta cuprinsă între 16 și 65 de ani;

- Apt din punct de vedere medical;

- Să nu fi fost condamnat pentru săvârșirea de infrancțiuni cu intenție;

În cadrul activităţii de înscriere, candidatul trebuie să prezinte un dosar care să cuprindă următoarele documente:

a) cerere de înscriere;

b) certificat de cazier judiciar (doar pentru persoanele care au vârsta de peste 18 ani);

c) copie după actul de identitate;

d) aviz psihologic (nu adeverință) care va conține din partea psihologului clinician un profil psihologic cu recomandări la finalul evaluării, sau din partea psihologului cu competență în apărare, ordine publică și siguranță națională cu precizarea apt sau inapt pentru activitățile în cadrul unui serviciu de urgență;

e) act doveditor al ultimelor studii absolvite sau în curs de desfăşurare;

f) adeverinţă medicală din care să reiasă, cumulativ, cel puțin două dintre următoarele criterii: clinic sănătos, apt pentru efort fizic de nivel mediu şi nu este în evidenţă cu boli cronice; adeverința medicală necesară dosarului poate fi obținută de la medicul de familie (nu este necesară obținerea unei adeverințe de la un medic de medicină a muncii, dar aceasta poate fi acceptată);

g) acordul părinţilor/tutorelui legal, doar pentru persoanele care au vârsta sub 18 ani.

| KenGi16 explică (pentru DrGeorge):

Super, ma bucur ca se poate si pe termen mai scurt, nu voiam sa interferez voluntariatul cu scoala in timpul anului