| HanOgHun a întrebat:

Am nevoie de niste lamuriri in legatura cu procesul de inscriere pentru Crucea Rosie Romana.
1. Sunt din Iasi.
2. Am 15 ani si urmeaza sa implinesc 16 in august (ceea ce inseamna ca sunt aproape de varsta minima) si as vrea sa stiu daca pot fi primita in aceste circumstante (deoarece fiind vara si avand tot timpul la dispozitie pentru activitati de genul chiar mi-as dori sa pot incepe activitatea de voluntar). Am intrat pe site-ul filielei Iasi si am incercat sa trimit un mesaj in legatura cu aspectul asta dar mi-a dat eroare si la trimiterea mesajului si la inscrierea online.
3. Pe site scria ca pentru inscriere sa descarc "formularul" (care, cel putin pe site-ul Iasi-ului nu era insotit de niciun link care sa duca la acel formular) si sa il trimit la sediul filielei din care fac parte. Am verificat si site-ul oficial al organizatiei si acolo scria acelasi lucru:sa descarc formularul (ceea ce am si facut) si sa il trimit la filiela din care fac parte. Insa formularul respectiv data din 2013. Am mai gasit inca un formular, mai recent, din 2015 daca nu ma insel. Insa diferenta dintre ele era ca in cel din 2013, la rubrica "studii" aveam posibilitatea sa bifez si casuta pentru "studii gimnaziale incheiate", in cel din 2015 am constatat ca pot comeplat numai pentru studii liceale sau universitare.
3. Daca as reusi sa inchei si cu formularele astea as opta pentru departamentul de Servicii Sociale, as vrea sa stiu insa daca la cei aproape 16 ani ai mei as avea ce sa fac in departamentul acesta. Pentru cei noi veniti stiam ca cel mai bun departament este cel de prim ajutor, insa as vrea sa mai aud niste pareri.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Din cate stiu eu, nu poti sa te inscrii ca voluntar la crucea rosie fara o pregatire prealabila, mai ales daca esti minor.
Dar, cauta un numar de telefon si suna-i, te vor lamurii ei!