| TheDarkCristi a întrebat:

imi spune si mie cineva, sau ma rog, imi da un link explicit cu cum as putea sa inmultesc un copac taind o ramura si dupa facand o sa creasca ca un copac independent.
Ceva sugestii? Multumesc!

1 răspuns:
| Holiday a răspuns:

Nu toti copacii se preteaza la modul asta de inmultire.
Dar pentru unii e mai mult decat simplu. Salcia de exemplu se preteaza impecabil la asta. Doar tai dintr-o creanga de 0.5-2cm grosime o bucata de 0.5-1m, o infigi in pamant si o uzi regulat. Intr-o luna deja are radacini. Dar sa faci asta vara sau primavara cand e destul de cald, nu iarnahappy
Sigur exista si alti copaci care se preteaza la asta, dar nu toti.

Later edit: O infigi in pamant cu capatul mai gros, cel taiat dinspre trunchiul copacului.