| HLucian a întrebat:

Sunt interesat de medicina de urgenta insa momentan am 17 ani,stiu sigur ca se pot face cursuri de prim ajutor ( la Crucea Rosie ) dar sunt interesat de practica pe ambulanta ca paramedic voluntar, pot face asta la SMURD? Daca are cineva o idee care ma poate indruma..sunt recunoscator. Precizez ca sunt din judetul Iasi.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fa o facultate de medicina si cand o termini, poti sa-ti cauti post pe ambulanta, ca paramedic!
Pana nu termini facultatea nu poti lucra ca paramedic, nici macar ca voluntar, pentru ca ai nevoie de cunostinte aprofundate de medicina generala, sa poti lua decizii in secunde, ca altfel omul moare.
Deci, invata bine si ia-ti BAC-ul ca sa poti intra cu nota amare la medicina, apoi trage tare 6 ani de facultate si inca vreo patru de rezidentiat (stagiar) si poti sa poti sa lucrezi unde doresti. Este posibil ca s apoti lucra ca paramedic si in stagiatura, dar asta se va pute astii cu exactitate abia dupa ce termini cei 6 ani de faculttate la medicina.

| dragodana a răspuns:

Salut! Stiu ca poti face cursuri de prim ajutor la Crucea Rosie apoi ofera-te voluntar la UPU la spitalul din orasul tau.Acolo vei invata multe. Poti face cursuri de 3 ani de asistent medical(scoala post-liceala). Pana isi din facultatea de medicina duraza, fiind de 6 ani, apoi rezidentiat 3-6 ani(depinde sectia unde faci rezidentiatul). Deci, dureaza pana ajungi unde vrei tu.Ia-o pas cu pas.
Crucea Rosie iti pune bazale, Upu le dezvolta.Conducerea spitalului decide daca te lasa voluntar pe ambulanta.