| Alex a întrebat:

E o idee buna sa ma inscriu la http://cercetasiimarini.ro/? page_id=38? Argumentati, va rog. Va multumesc!

1 răspuns:
| Andeeaaaaa a răspuns:

Este o idee foarte buna! Dupa parerea mea dezvolta mult afectiunea omului fata de natura si fata de cei din jur. De asemenea, copilul capata diverse îndeletniciri.
In plus, niste motive bune pentru care ar trebui sa te inscrii sunt prezentate si pe site :
"Cercetășia completează în educaţia tânărului, familia și școala, si dezvoltă cunoașterea de sine, necesitatea de a participa, de a explora, de a descoperi, de a ajuta.

Cercetăşia vizează dezvoltarea sentimentului apartenenţei la comunitate, a preocupării faţă de ceilalţi si față de sine. Ca cercetaş înveţi să trăieşti cu ceilalţi şi să ai o contribuţie activă la schimbările din comunitatea ta locală, naţională sau internaţională.

O lume cu indivizi împliniţi pe plan personal, spiritual şi social este o lume mai bună. Doar îmbunătăţindu-ne pe noi înşine vom reuşi să facem lumea mai bună."