| Alien a întrebat:

Tu ce faci pentru diminuarea incalzirii globale?

Răspuns Câştigător
| mihaibrasov a răspuns:

Merg cu autobuzul, merg pe jos, merg cu bicicleta. Dar lasa ca merg altii cu avioanele si pentru mine si pentru tine happy

15 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Merg cu bicicleta, folosesc cosul de gunoi (spre deosebire de multi din jur), plantez diverse prin gradina, evit berea la pet in favoarea celei la sticla reciclabila, stropesc prin curte cand e prea cald, nu folosesc prezervativ...auzi dar tu trebuia sa zici primul. Si daca era legal plantam si niste canepa, sa mai oxigenez aerul un pic.

| Zenithf a răspuns:

Respir mai rar.
Ce prostie, ne-au varat asta in cap, dar adevarul este ca dioxidul de carbon in atmosfera creste datorita cresterii temperaturii, si nu invers. Emanatiile vulcanilor si alte gaze produse se poate sa aiba o influenta inversa, sa reduca temperatura, din cauza ca nu lasa razele soarelui sa ajunga la sol, unde produc incalzirea.
S-a demonstrat ca incalzirea globala este provocata de activitatea solara mai intensa, asta cauzeaza cresterea magnetismului terestru, inclusiv a scutului natural al acestuia, care opreste radiatiile cosmice, care provocau vaporizatia apei in oceane. In anii acestia observam ca sunt mai multe zile insorite, in care razele soarelui ajung nestingherite la sol si incalzesc pamantul...

| Blue_2910 a răspuns:

Pot sa fac ceva in privinta asta? Poate doar sa ma pun pe invatat si sa devin un om influent care sa-i poate sanctiona pe cei care intr-adevar polueaza la un nivel destul de mare sau sa devin cercetator si sa fac ceva dispozitive impotriva poluarii mai ales ca aceasta nu e provocata doar de oameni, ci si de natura.

| User a răspuns:

Folosesc hartie igienica ecobig grin

| Dominicc a răspuns:

Ce te face sa crezi ca "face" cineva ceva?

| Ganduri albe a răspuns:

Nu trag apa la wc! laughing rolling on the floor

Glumesc, incerc sa merg cat mai mult pe jos si sa nu folosesc asa mult masina!

| raducu a răspuns:

Pai is mai eco, tot ce este reciclabil, refolosesc cumva, indiferent de material.Folosesc mai putina lumina, nu dau foc la nici un material (ai mei fac asta si ma calca pe nervi de fiecare data cu chestia asta) si incerc cat mai mult sa nu folosesc substante care afecteaza mediul.
Si stii, de multe ori ma batea gandul sa ma bag in chestia cu "Go Green", pentru ca nu is genul de om care arunca gunoiul sau orice porcarie pe jos si imi vine sa plang de nervi cateodata cand merg cu trenul si vad pe traseu cum sunt aruncare fel si fel de chestii.Cateodata imi e ciuda si greata ca locuiesc in Romania. Din punctul meu de vedere, daca Romania ar fi mai curata ca celelalte tari, am scadea riscul incalzirii cu ~2-3%... poate chiar mai mult!
Orice ambalaj, orice PET, orice chestie care stiu ca ii de aruncat la gunoi, tomberon si nu am unde sa arunc, o iau cu mine si o arunc la cel mai apropiat cos de gunoi. happy
Multi nu se simt in stare, ii dor mana sa care nici 1 gram de material.

Pacat...

| Rάđü a răspuns:

Nu este incalzire globala! Ati mai vazut voi caldura vara asta ca in anii trecuti? Anul trecut a fost zapada mai mare ca in alti ani, vremea este in racire! http://www.hotnews.ro/......ecenii.htm

| Libelle a răspuns:

Exact. putini sunt cei care fac ceva din pacate. Nu ne mai gandim la lucrurile asteastraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uzinele de masini trebuie sa reduca CO2-ul sa incerce pe cat posibil sa diminueze poluarea, ar trebui create masini electrice. Sa mearga oamenii mai mutl cu bicicleta, trenul, metroul, tramvaiul sa evite sa circule pe distane mari cu masina.
Tu ce ai face Alien?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sprijin Greenpeace, este printre singurele organizatii internationale credibile, si cu rezultate palpabile. Alatura-te Greenpeace! www.greenpeace.ro

| sinblade27 a răspuns:

Nu ma intereseaza. efectele sunt deja
solutii sunt dar cand le vor aplica altii. atunci sa te gandesti. ai motoare pe emisie 0 de noxe ai filtre care diminueaza poluarea in atmosfera cu peste 90% ai susre de energie alternativa. cand o sa scoti poluanti majori atunci sa te intrebi ce fac cei care vor sa traiasca verde... inca se defriseaza in masa industria polueaza la fel de mult pe simplu fapt ca un filtru ar obliga firma sa plateasca mai mmult pe echipamente masini. sa tot fie. si se multiplica pe zi ce trece. deci. oare are sens sa te gandesti cat polueaza un om

| georgegs a răspuns:

Consum.benzinahappy

| Byushka a răspuns:

Folosesc deodorant biowinking

| Nike31 a răspuns:

Tot ce e posibil. Sincer am schimbat masina ce consuma 18 l la 100 de km pe una ce consuma doar 5 l la 100 de km nu din privinta economica ci ecologica. Ceea ce m-a influientzat a fost o emisiune prezentata la National Geographic. Va recomand si voua sa privitzi acest Channel