| XYZ02 a întrebat:

Unde pot sa donez strict pentru pentru lupta impotriva Covid 19?
Este destul de confuz faptul ca majoritatea site-urilor au si alte cauze,de exemplu Salvati Copiii, care precizeaza foarte vag daca banii ajung pentru lupta impotriva Covid 19 sau pentru fundatia lor.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Direct la un spital.

| Robertandrei4858 a răspuns:

Sincer mi se pare o jecmaneala sa se ceara donatii la tv. Sunt de acord ca companiile mari sa doneze dar nu oamenii de rand si iti spun de ce. Spre exemplu eu lucrez la o multinationala avand un salar brut de 2320 de lei. Din banii astia 2320 statul asa frumos imi trage pentru CAS SI CASS ca din suma mentionata anterior ajung sa am un salar brut de toata jena 1344 lei. Din banii astia eu trebuie sa traiesc o luna cu toate consumatiile. de ce as dona? Ca sa isi poata faca ei pensii speciale de 4000 de lei? sa nu mai zic ca in aceiasi situatie sunt multe alte persoane, nu sunt un caz particular. daca vrei cu adevarat sa faci un bine, pur si simplu cumpara ceva de mancare unui nevoias din proximitatea ta, nu trebuie sa ii dai lor

| Robertandrei4858 a răspuns (pentru Robertandrei4858):

Banii aia pe care ii ia statul pentru sanatate unde merg? ca daca te imbolnavesti tot tu iti iei si medicamente cu siguranta