| anonim_4396 a întrebat:

Vara care intirzie si frigul de afara inseamna " incalzire globala "? sau ecologistii bat cimpii?

Răspuns Câştigător
| sunshine_6269 a răspuns:

Exact despre asta vorbeam si eu cu niste prieteni.
Poate sunt niste efecte mai ciudat. De batut campii nu prea stiu ce sa zic. Ecologistii despre care zici tu nu sunt numai din Romania deci s-ar putea sa aiba dreptate. ( Sincer daca erau de la noi cu siguranta bateau campii)
Cred ca la un moment dat o sa traim si vremurile alea despre acre zic ei. Hmm cine mai stie.
Oricum vremea de acum e extraordinar de urata...big grin
Succes si voua cu ploaia!

13 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Anomaliile pe o arie limitata nu contrazic ideea de incalzire globala.

| ıllılı мŭsïC ılıllı áddiCted a răspuns:

Incalzirea globala inseamna multe
cea mai mare problema momentan este pertubrarea climatica la nivel mondial, sa nu te mire daca la vara prin autralia ninge sau o sa arda iar sute de hectare

| MIB a răspuns:

Incalzirea globala nu are loc de azi pe maine, ci pe parcursul a miliarde de ani, datorita evolutiei soarelui...se va transforma din stea galbena (faza lui actuala) in giganta rosie si va incalzi planetele din imediata vecinatate a sa (daca nu cumva le va parjoli de-a binelea). Da` acum daca intarzie vara cu o jumatate de saptamana si un pic, toamna vine cu 6 zile mai repede decat ar trebui, primavara pleaca prea tarziu, a dou-a jumatate a iernii trece prea incet, primul` sfert din prima jumatate de toamna vine prea repede.sau mai au loc multe alte astfel de "acuze ale scepticilor" asta nu inseamna ca nu exista incalzire globala, Pamantul a avut inca de la inceputurile sale perioade friguroase (epoci glaciare), dar dintotdeauna el se indrepta spre marea incalzire globala, de fapt mai corect spus, incalzirea intreg sistemului solar, din moment ce se incalzeste soarele. Cat despre ecologisti, spun ei ce spun, adicaaa.adevarul e ca si poluarea asta a carei autori suntem noi oamenii, accentueaza incalzirea globala. Sper ca nu te-am plictisit! Numa` bine!

| MIB a răspuns:

Corect mira!

| Cryssbest a răspuns:

Se topesc ghetarii, e normal sa existe "reactii adverse"!(vara tarzie, de pilda).

| DeyCj a răspuns:

Păi uite părerea mea. Încălzirea globală şi mania asta de a o reduce mi se pare o modalitate de a induce în eroare populaţia planetei şî de a scoate bani de pe oameni.Eu cred că pământul a intrat într-un ciclu de transformare ierversibil ce are loc la câteva milioane de ani, uite de exemplu: inversarea polilor a început, susţin unii oameni de ştiinţă, iar de asta se întâmplă aceste anomalii cum sunt schimbarea climei bruşte, oboseala oameniolor, etc, pentru că planertaq noastră îi în curs de transformare. Te-ai gândit vreo dată de ce au dispărut dinozaurii? Oare nu din cauza acestui ciclu prin care trece planeta la un interval anume de ani? happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da " mira "! Tu vrei sa spui asa : " este frig deoarece este cald " Logic si adinc!
M-am lamurit!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu bat campii, ecologistii au dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mare dreptate, dar concret eu vad ' pe dos ". Cind eram copil la 1 mai se deschideau strandurile, acum, azi, pe 24 mai, speram sa avem o zi mai calduta... cita dreptate au!?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toamna nu-i ca vara

| Ana213 a răspuns:

Si eu cred ca e vorba de o schimbare climatica care poate sa aiba o legatura cu incalzirea globala.
Adevarul e pe undeva pe la mijloc.

| Oxandero a răspuns:

"Vara nu-i ca iarna!"

| Johanna_9281 a răspuns:

S-ar putea sa fie niste semne ale incalzirii globale.