| oooooooo a întrebat:

Voi, cei care stati la bloc, separati gunoiul? adica hartie-sticla-plastic-gunoi menajer?
pe strada am vazut recipiente separate, au inceput sa apara si cosuri(desi e destul de aiurea sa stai sa citesti pe ele sa vezi unde sa arunci ce ai in mana.)dar e un inceput.

Răspuns Câştigător
| yuly_6695 a răspuns:

In ceea ce ma priveste pe mine pot sa spun ca le separ, asa ar trebui sa faca toti romanii, dar, mai trebuie sa treaca multa apa pe dunare pana cand ceilalti isi vor da seama cat rau fac aruncand deseurile casnice pe unde apuca. Cred ca trebuie schimbata mentalitatea romanilor.
Cand, cum si in ce fel nu sunt eu in masura sa raspund la aceste intrebari, poate ar trebui o campanie nationala pe aceasta tema, si aici ma refer la mediatizare in presa, emisiuni pe aceasta tema, chiar si infiintarea unor asociatii sau ONG-uri care sa lupte pentru o Romanie mai curata, un aer mai curat pentru noi si copii nostri, pentru generatiile care vor veni.

29 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Nu am cos de gunoi cu 3 recipiente, insa plasticul si cantitati mai mari de hartie (foi, reviste) le pastrez si le arunc la containerele speciale cand cobor.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Nu are rost sa le separam...la noi(la mine in cartier cel putin...) gunoiul nu este luat separat...tot gunoiul intra in aceeasi masina.
Deci...chiar daca bunavointa exista... dar autoritatile ne taie elanul. Oricum colectarea selectiva ar costa mult mai mult decat banala colectare...deci...de unde ar mai avea bani pentru ''protocol''...laughing

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Noi selectam deseurile.
Adica hartia sau cartonul se aduna intr-un sac. Cand spun hartie ma refer inclusiv la biletele de autobuz sau bonurile de casa.
Tot ce inseamna plastic se aduna in alt sac. Aici punem pet-urile, pungile sau folia de plastic.
Sticla sau metalul le punem intr-o cutie de lemn.
La tomberon aruncam doar gunoiul menajer, adica numai ce e biodegradabil. Celelalte deseuri le punem in containerele speciale, pe care le avem in apropierea casei.
Sa stii ca nu e greu deloc. Tine de obisnuita. Si noua ni se pare normal sa selectam deseurile.

prfml
| prfml a răspuns:

Gunoiul il impart in doua : sticle de plastic si restul, asta pentru ca in cartierul in care stau decat aceste doua optiuni le avem. Consider ca ar trebui sa existe container pentru fiecare fel de gunoi, chiar daca ne-ar fi greu sa citim ce scrie pe fiecare cand ajungem acolo sau sa sortam din casa gunoiul eu spun ca se merita. Sa ne gandim si in viitorul departat la urmasii nostri, sa ne asiguram ca vor avea parte de o viata cum merita ca doar noi cei din prezent ii nastem.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

La mine in cartier nu se separa gunoiul.happyTotul intra in acelasi loc.happy

| oooooooo explică:

Intr-adevar, daca si autoritatile ar face ceva pentru ca gunoiul sa fie colectat separat, ar insemna mult.atunci s-ar inmulti si numarul celor care colecteaza separat si nici nu am mai avea gropile alea de gunoi ingrozitoare...

| oooooooo explică:

Si poate daca toata lumea ar separa gunoiul, si-ar da seama si autoritatile ca e mai bine sa le colecteze separat! cine stie!

| oooooooo explică:

Eu am invatat asta in Italia.acolo colectam gunoiul separat, existau tomberoane separate la fiecare subsol de bloc si se colectau separat.
cand am spus recipiente separate, ma refeream la niste cosuri de gunoi(am vazut la metrou).
si adevarul e ca ar trebui schimbata mentalitatea romanilor, ca sa ne putem si noi civiliza... poate peste multi ani, cand nu vom mai putea repara raul facut naturii.

lolita
| lolita a răspuns:

Nu, de ce? deoarece unde locuiesc eu nu exista asa ceva, nu stiu cum se face ca numai pe strada mea nu au pus cosuri separate, as faceo dar nu am alta optiune.

| alexam a răspuns:

Da, eu il separ, ca altfel ma apostrofeaza babele din blocurile vecine, dar ce nu vad babele si alti oameni e ca atunci cand vine remorca de gunoi aia il amesteca tot, asa ca toata selectia la noi e de ochii lumii, doar ca sa mai vanda aia de la fabrica de tomberoane niste tomberoane... Ca intotdeauna, romanul face lucrul pe jumatate! sad

| hugin a răspuns:

Plasticul da, sticla da, hartia doar cand am mai multa o bag in tomberonul de hartie.

| borsec a răspuns:

Separ gunoaiele cand am o cantitate mai mare si nu pot sa le arunc la ghena de gunoi a blocului. Le pun in saci diferiti si mar cu ele la tomberoanele acelea colorate din spatele blocului meu.
In rest gunoiul obisnuit il arunc pe ghena de gunoi a blocului si din cate am vazut este incarcat in aceeasi masina.

regis
| regis a răspuns:

Nu e suficient sa se puna recipiente separate. Trebuie colectate separat si nici macar atunci nu e suficient. Daca primele trei nu sunt reciclate, totul e in zadar.
In privinta inscriptionarii, cosurile sunt de culori diferite si odata invatate va deveni reflex. Doar ca romanilor nu le place sa invete...

| pppaaauuulllaaa a răspuns:

Asa ar fi bine... dar na' suntem romanibig grin

| cotzobel a răspuns:

In Spania unde stau eu nu am asa ceva.este un tomberon mare unde arunci tot gunoiul acolo.as separa cu cea mai mare placere, asa cum faceam in tara, dar...

| selef a răspuns:

Intotdeauna..........................................................................cand sunt in Germania.

leonardk
| leonardk a răspuns:

La mine in oras separa tiganii tot. Ei sunt cei ce recicleaza plasticul si hartia. Cred insa ca ar trebui sa ne obisnuim si noi sa le separam. Poate mai reducem poluarea asta cu materiale plastice.

| Bishop a răspuns:

Nu, pana la urma ajung in acelasi loc...la groapa de gunoi

| want2bMajestic a răspuns:

Sa fim seriosi....in tarile din occident....tota lumea separa....pt ca apoi sa poata fi reciclate....indiferent dca stau la apartament....sau casa

| want2bMajestic a răspuns:

Si nu t lua dupa m! ke...in cluj si bucuresti exista centre d colectare a plasticului si hartiei precum electrocasnice ...si am mai auzit ca vreausa se extinda...de fapt este o singura firma...deci se poate...doar vointa ne trebuie

| ♥ŤяiŁµℓiŁµ ČяØĊ○Điℓµ♥ a răspuns:

Stau la casa si da le separ.Nu cred ca conteaza unde stai daca ai bunavointa sa ajuti mediul inconjurator.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine-n krtier mai sunt inca oameni care merg cu galeata de gunoi si varsa gunoiul in ghena, deci nici saci de gunoi nu folosesc d'apoi sa-l mai recicleze, om fi noi parte din uniune insa mai dureaza pana ne vom civiliza oricum si eu as separa gunoiul dar cum daca nu se ofera conditii?!?!?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu separ gunoiul, aceeasi intrebare le-am pus-o si eu utilizatorilor TPU in urma cu ceva timp... Uite link-ul daca vrei sa ma vezi cateva raspunsuri.
http://www.TPU.ro/......locului-s/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi va lasati dusi d o iluzie? se vede foarte clar ca avem tomberoane separate... DAR DEGEABA! la noi totul se amesteca...tomberoanele acelea lea pus de ochii lumi. dar mai bine lu le punea k sunt foarte mari, foarte colorate si puse prost.pe strazi principale in fata mall`urilor ...si in jurul tomberanelor se strange mizerie. k romanu arunca de la distanta la Cos.

| adina68 a răspuns:

Da, eu separ gunoiul.
Chiar daca lucrurile nu sunt puse la punct in colectarea gunoiului, este un inceput in constiinta noastra de a recicla gunoiul si de a da un exemplu si altora sa procedeze la fel.

| dinusinziana a răspuns:

Cate sectoare, atatia primari cu fel de fel de idei inutile.la ce bun sa separi gunioiul? in acelasi loc ajunge. ce mi-e ca iau acum plasticul si il pun intr-un sac si las hartia la urma, ce mi-e ca le iau pe amandoua odata? oricum amandoua sunt poluante daca sunt lasate aiurea...

| dodo93 a răspuns:

Nu, pentru ca arunc in cel care scrie reziduuri menajere(numai ala este), e universal, separarea se face la fabricile de reciclat happy

| dreamfall a răspuns:

Am `nebunit la cap sa separ? cum zicea una intr-o emisiune la radio ¨sa separe aia care au bani¨ dupa ce ca stau intr-un apartament minuscul sa ma pun sa mai insir si 4 -5 cosuri de gunoi fiecare cu felul lui de reziduri?! pai... trebuie sa fiu tampit rau sa fac chestia asta, tot gunoiul zboara intr-un sac pe care il arunc intr-un toberon... astia aici in spania au centrele lor de reciclare... gunoiul ajunge intr-un centru de reciclare unde persoane il sorteaza, eu cred ca asta e varianta buna, nu sa umple orasu de containere care mzai de care mai colorate, sa pape aia de la primarie din fondurile europene, ca sa nu credeti ca un proiect de asta de schimbare de containere, implementari de nustiuce, campanie nustiudecare, costa 2 lei... firma licitatoare bineinteles sa detina monopol si cu siguranta va fi un nepot de`a primarului... ¨Da ce`s tampit sa reciclez?¨

| dreamfall a răspuns:

Ptr aia 4 care m`or calificat raspunsul de stupid... ii invit sa citeasca si raspunsul meu la alta inrebare:
http://www.tpu.ro/......mai-scump/