| pilaf a întrebat:

Vreau să organizez o acțiune caritabilă care să aibă ca scop strângerea de haine și alte lucruri folositoare pentru oamenii străzii, pentru iarnă. Cum pot face acest lucru? Ce anume este nevoie, am nevoie de ceva aprobări? A mai făcut cineva așa ceva? Precizez că nu este vorba de bani, vreau să colectez exclusiv bunuri (haine, pături, etc)

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Laudabila intentie, numai ca nu o poti pune in practica ca persoana fizica( un oarecare "iXulescu"!) ci doar ca asociatie ori fundatie, legal constituita conform Ordonantei nr.26/2000 (http://www.anpc.gov.ro/......30312.pdf)

1 răspuns:
| AndyWolfe a răspuns:

În primul rând ai avea nevoie de un tutore care ştie mai multe despre această chestie. Apoi dacă vrei să organizezi ceva în oraşul tău ai avea nevoie de aprobări de la primărie şi poliţia comunitară.Ai putea să faci un blog şi un magazin online unde oameni să poată dona.Ai nevoie de un grup ţintă bine specificat.Şi că totul să meargă ai avea nevoie de un plan bine pus la punct pentru a nu ieşi totul un dezastru.
big grin