| CLaludiu1234 a întrebat:

Am vazut oameni cu atv pe pista de biciclete.Ai voie sa mergi cu un atv mai mic pe pista de bicilete fără permis? sau nu ai voie deloc cu un atv pe pista de biciclete?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic că nu ai voie pe pista se biciclete.
Și cu ATV nu ai voie deloc fara permis

| CLaludiu1234 explică (pentru suntserios):

Am vazut o gramada de copii cu atv-uri, copii de 10-12 ani au carnet de conducere de conduc atv-uri care prind și 40 de km/h

| suntserios a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Logic ca nu au permis copii de 12 ani, incalca legea flagrant

| CLaludiu1234 explică (pentru suntserios):

Deci legea nu permite cu atv cu capacitatae cilindrica foarte mica, sa circuli pe pista de bicicleta, și în aceasta cauza iau amanda parinti?

| suntserios a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Ar trebui sa primească în dosar penal nu o amendă.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu ai ce cauta cu ATV-ul pe pista de biciclete.
ATV-urile bat in categoria B, nu au nici o legatura cu vehiculele pana in 25km/h, care au dreptul la pista de biciclete.
Daca vezi astfel de oameni, te sfatuiesc sa-i filmezi si sa anunti politia.

| anonimg a răspuns:

Copiii până la 14 ani nu au voie să meargă neînsoțiți cu liftul. Cu cât mai mult nu au voie pe pista de biciclete cu un ATV.

| CLaludiu1234 explică (pentru anonimg):

Pai și poate da un copil care are peste 14 ani, dar nu are încă 16 ani de carnet pentru atv?

| anonimg a răspuns (pentru CLaludiu1234):

La 16 ani se poate da de permis pentru scooter care prinde maxim 25km/h și are capacitatea cilindrică de maxim 49cc. Iar cu scooterul nu ai voie pe pista de biciclete.
Nu ai voie cu niciun autovehicul (se înțelege că nici cu bicicleta electrica) pe pista de biciclete ce depășește mai mult de 25km/h.

În principiu, cel cu atv-ul trebuie să îndeplinească absolut toate condițiile: vârstă, viteză, capacitate cilindrica. O singură condiție să lipsească si va amendat. Dacă este minor, părinții vor fi amendați și pot face chiar și închisoare pentru că ei răspund în locul minorului. Iar minorul va fi trimis într-un centru de reeducare.

Iar dacă există un adult care conduce un atv cu 49cc, este posibil ca să nu aibă dreptul pe pista de biciclete datorită lățimii prea mari a autovehiculului. Asta nu o pot spune cu certitudine. Dar sunt 90% sigur că nu ar avea voie. Dacă nu ai voie cu scooterul care este mai îngust decât un atv, și prinde maxim 25km/h, de ce ar avea dreptul un ATV pe pista de biciclete care este mai lat decât un scooter?

| CLaludiu1234 explică (pentru anonimg):

Daca de abia la 16 ani se poate da de permis, Inseamna ca sub 16 ani nu ai voie cu atv pe orice drum public, decât pe câmp, am văzut și atv pe eMAG ce prinde 6, 7 km/h și sunt pentru copii mici sub 12 ani dar acele atv cred ca fac excepție datorita vitezei foarte mici, ca copilu de 12 nu poate da de permis

| CLaludiu1234 explică:

Eu vorbeam de atv-uri dinacelea mici de copii, care nu ocupa mai mult de 1 banda pe pista de bicicleta

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru CLaludiu1234):

ATV-urile de copii sunt pentru off-road, nu detin omologare pentru a circula pe drumurile publice. La fel ca si pocket bike-urile si unele motociclete cross/enduro.