| anonim_4396 a întrebat:

Am avut luna asta doua mici accidente provocate de mine. Primul s-a incheiat cu aripa lovita si usa zgariata, iar al doilea pe care l-am lovit la cateva zile dupa, s-a incheiat cu aripa si spoilerul zgariate. In ambele situatii eu am fost vinovatul si am facut amiabila cu ei, cu aceeasi asigurare. As vrea sa stiu cu cat aproximativ o sa-mi creasca asigurarea? Știind ca masina este pe numele meu si inainte de accidente plateam 700 lei pe 6 luni. Unii spun ca dupa doua accidente poate chiar 900 lei pe 6 luni si o sa-mi scada acel bonus de la B1 la M, ce credeti? Multumesc!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bonusul sigur scade. O sa iti crească cu vreo 100ron probabil

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu zic ca in 3 luni ajungi la accident cu vatamare, din pacate, si vei deveni pieton pe cateva luni (cu suspendare).
Sper ca masina va fi ireparabila, iar tu vei fi victima. Scuze ca sunt atat de rau, dar vorbeste unul cu 8 ani de permis si nici o constatare RCA ca vinovat. Si mi se pare ca mai si gresesc, uneori.

| Panamax a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Doar 8 ani? Stimabile, Ai Puţintică Răbdare.
happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Panamax):

Nu am rabdare, am grija. Conduc masini din ce in ce mai puternice, si "ma dau", deci daca am reusit sa nu indoi nimic pana acum, macar stiu ca nu sunt anti-talent din asta cu 2 amiabile pe luna. Sanse bineinteles ca pandesc la tot pasul, arta e de a le anticipa, pentru a le evita in proportie cat mai mare (totala pana in prezent, cazul meu).
In plus, nu consider vechimea in soferie vreun atu. Tata are B si C de 40 de ani, si sincer e tot mai prost la condus, in plus nu a fost niciodata de nivelul meu actual (iar eu am B, si nu vreau sa aud de alte categorii).

| presus a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Esti slab

| Panamax a răspuns:

Nu te panica, macar sa ajungi cu masina intreaga pana cand o sa ai nevoie de alta asigurare.