| YoungScarecrow a întrebat:

Salut, îmi recomanda și mie cine un salon sau o persoana care face piercieng-uri în Bârlad

1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Piercing-ul este păcat. Noi nu putem să facem tot ce ne place. Orice plăcere ce nu are la bază rațiunea, este păcat.

| Scotianca a răspuns (pentru anonimg):

Unde scrie ca este pacat sa ai piercinguri?

| anonimg a răspuns (pentru Scotianca):

1Petru.3:3:
"Podoaba voastră să nu fie podoaba de afară, care stă în împletitura părului, în purtarea de scule de aur sau în îmbrăcarea hainelor..."
Se poate citi întregul capitol.
Dumnezeu nu ține cont de credința unuia sau altuia. Datoria fiecăruia dintre noi este să trăiască plăcut înaintea lui Dumnezeu și înaintea oamenilor.
Noi nu trebuie să ne luăm după moda lumii. Este datoria noastră să fim oameni morali; să ne purtăm ca niște cetățeni ai cerului care vom moșteni Împărăția lui Dumnezeu. Noi suntem fii și fiice ale ale lui Dumnezeu; suntem fii ai luminii și nu ai întunericului. Să trăim ca niște copii ai luminii.
Nu pentru Dumnezeu își fac oamenii găuri în urechi sau în alte părți. Și dacă am fi avut nevoie de astfel de găuri, Dumnezeu ne-ar fi creat cu ele. Dar nu avem nevoie de așa ceva.
Să ne apropiem de lumină ca să vedem întunericul din viața noastră. Hristos declară: "Eu sunt lumina lumii. Cine Mă urmează pe Mine nu va umbla în întuneric."

| Scotianca a răspuns (pentru anonimg):

Ce treaba are impletitul parului cu intrebarea acestei persoane care doreste sa-si faca un piercing?

https://www.youtube.com/watch?v=aqIhNhkhE1g&t=25s\

| anonimg a răspuns (pentru Scotianca):

Păi are legătură. Și încă foarte mare. Dacă un om te-ar întreba unde găsește substanțe interzise într-un anumit oraș, ce ai face? I-ai spune simplu "Nu știu".
Este adevărat că păcatele sunt și ele în funcție de gravitatea lor; oricât de mic ar fi, păcatul ne exclude din cer; ne șterge numele din Cartea vieții.
Piercing-ul este idolatrie. El nu este pus spre slava lui Dumnezeu. Din contră, piercing-ul îi dă slavă diavolului. Știm asta, dar nu vrem să conștientizăm acest lucru. Conștiințele oamenilor trebuiesc sensibilizate. Altfel te vei cruci de ceea ce va face generația care va veni după tine. Și asta pentru că părinții lor și-au făcut de cap; au trăit fără restricții; au trăit în Imoralitate considerând-o "cool"; părinții ridică imoralitatea la rang de modă.
Dacă astăzi vezi sau auzi de tineri care fac fapte abominabile, să știi că se întâmplă asta pentru că ei nu au avut cine să-i educe, cine să-i mustre pentru micile imoralități. Părinții i-au lăsat de capul lor să-și trăiască viața după poftele și placerile lor, după cum le dictează moda și anturajele lor.
Oamenii -și mai ales tinerii - se plictisesc repede și sunt mereu în căutare de ceva nou. Generația care va veni după tine se va plictisi de moda destrăbălată de astăzi. Ei vor trece la fapte inimaginabile. Vor ajunge să practice ziua în amiaza mare faptele locuitorilor din cetățile Sodoma și Gomora. Iar generația care va veni după ei va trece la forță.
Imoralitatea se furișează puțin câte puțin. Ea nu vine dintr-o dată, pentru că altfel ar fi respinsă. Și copiii de care vorbeam vor spune că ei nu fac niciun rău, așa cum spun tinerii că piercing-ul nu este nimic rău.

| anonimg a răspuns (pentru Scotianca):

Îți recomand o carte foarte bună.
Instalează aplicația EGW Writings2 din magazin play și citește de acolo gratuit cartea "Minte, caracter și personalitate".

| Scotianca a răspuns (pentru anonimg):

Exod 20:4
4 Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul.
Stiai ca e pacat sa re-interpretezi Biblia?
Deuteronom 4:2
2 Să nu adăugaţi nimic la cele ce vă poruncesc eu şi să nu desfinţaţi nimic dintre ele. Dimpotrivă să păziţi legile Domnului, Dumnezeul vostru, aşa cum vi le dau eu.

Ce treba are idolatria cu pierciguri? Cred ca doresti sa abuzezi de oameni prin religie asa cum fac majoritatea popilor. Iti recomand sa recitesti Biblia ca s-ar putea chiar tu sa practici idolatria daca esti cumva Ortodox/ sansa este ca tu sa fi in pericol de a ajunge in iad ca v-ati creat zei din chipuri cioplite si il insultati pe Dumnezeul vostru pai uite din cauza la asftel de ipocrizii nu ma mai consider Crestina. Din cauza la oameni ca tine care doresc sa inrobeasca oamenii liberi si sa-i ofere pe tava zeului vostru Yahweh.
Cu ce te afecteaza pe tine ca aceasta persoana doreste sa-si faca un piercing atata timp cat nu omoara sau nu violeaza pe nimeni?
Vorbesti de parca tu nai nici un pacat sau ai uitat ce a zis zeul vostru? Cine e fara pacate sa arunce prima piatra?
Teai gandit vreodata ca poate lumea asta e asa pentru ca asa a creat-o Dumnezeu tau? Si ca daca nu dorea sa fie asa nu ar fi fost asa rea?

| anonimg a răspuns (pentru Scotianca):

Eu nu sunt ortodox; darm-am născut ortodox. Sunt adventist de ziua a șaptea din adolescență.
Cunosc poruncile și am citit Biblia de mai multe ori.
Nu mă privi ca pe un dușman. Eu nu spun unuia sau altuia ce este bine să facă și ce să nu facă doar din dragul de a spune ceea ce am cunoscut eu. Dar o fac pentru că îi iubesc pe tineri. Îmi sunt dragi pentru că le cunosc dorințele, trăirile, suferințele, pentru că și eu am trecut pe acolo. Ca și voi tinerii, am avut și eu nevoie de ajutor, un sfat, de o direcție, de un scop; dar n-am avut de la cine să primesc nimic din toate acestea. În disperarea mea am strigat către Dumnezeu. Și a fost Singurul care mi-a venit în ajutor.
Și nu am fost și nici nu sunt fără păcat. Scriu aici ca unul care vrea sa ofere ajutor. Căci cu siguranță că sunt o mulțime de tineri ca mine care nu primesc niciun sprijin, niciun ajutor, niciun sfat, niciun îndemn încotro s-o ia. Și dacă nu mă înșel, cred că toți sunt așa. Puțini, extrem de puțini se înțeleg cu părinții lor. Cei mai mulți se aruncă în brațele lumii acesteia, cufundându-se în muzică, în narcotice, alcool, în iubiri care se sfârșesc în tragedii, tatuându-se în fel și chip, adăugând la acestea și piercing-uri și multe alte lucruri de felul acesta. Nimic din toate acestea nu satură sufletul. Nimic din toate acestea nu dă sens vieții și nu aduce stabilitat, direcție și echilibru. Nimic din toate acestea nu oferă dragoste.
Da, este adevărat că sunt câteodată mai direct; dar timpul este scurt ca să le vorbesc oamenilor pe ocolite.
Cartea recomandată a ajuns în multe școli din țară; a ajuns în mâinile multor tineri. Citește-o căci este una extrem de apreciată de adolescenți și nu numai. Este o educație în ea care îți va deschide mintea și îți va trezi interesul cu privire la toate caracteristicile enumerate în titlul ei. În ea este o educație ce nu ai auzit și nu o vei auzi în nicio facultate din lumea aceasta.

| Scotianca a răspuns (pentru anonimg):

Un om poate fi extrem de fericit si fara Dumnezeu chit ca tie nu iti place treaba asta.
Daca pe tine religia te-a ajutat si functioneaza, simti ca ai mai multa liniste ma bucur pentru tine dar nu e frumos sa ti-o impui si altora mai ales prin frica sau mustrari. Daca Dumnezeu exista este iubirea, nu crezi ca va incerca el sa faca aceasta persoana sa inteleaga intr-un final ce este bine si ce nu fara a apela la frica sau la alti oameni? avand in vedere ca este omnipotent si omniprezent nu cred ca-s e limiteaza doar la noi oamenii caci altfel nu ar mai fi Dumnezeu. Eu de exemplu cand eram clasa a 5 a am avut colege care fumau si au vrut sa-mi ofere si mie si eu am refuzat si pe acea vreme nici nu eram mantuita. Am avut si eu piercinguri in urechi si daca o sa-mi doresc din nou sa-mi fac o sa-mi fac deoarece nu consider ca este ceav rau ca nu afecteaza pe nimeni cu nimic decizia mea.