| ianis1231231 a întrebat:

Ciresele se stafidesc si cad din pom. Este posibil sa se intample din cauza ca am stropit cu o substanta prea concentrata?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca este prima data cand ti se intampla, da.

| dullcat a răspuns:

Mai e posibilitatea ca pomul sa refuze rodul? Ca mereu vor cadea si pe jos, in functie de cat poate duce.Cei tineri nu pot avea crengi pline, spre deosebire de cei batrani, se intelege.

| Simpatic a răspuns:

Este sau nu este de la acea substanta concentrata
cand eram copil si mergeam la tara, ciresele cadeau singure din pom cand nimeni nu le culegea, deci nu e doar de la substanta zic ca cei de acolo nu le "udau" cu nimic pe atunci

| relian a răspuns:

Nu.Daca ai fi aplicat o concentratie foarte mare, prima data s-ar fi ars frunzele, nu ar fi afectate doar fructele.

Daca frunzele sunt in regula, atunci ai alta problema, ceva boala sau insecte.

| Cipi1212 a răspuns:

Așa se întâmplă cu vișinele daca nu sunt culese la timp. Nu cred că substanța este de vină.

| darrio2007 a răspuns (pentru Cipi1212):

Era vorba de cirese nu de visine.