| MistarGoGu a întrebat:

Vazusem intr-un film prin anii 90 " sau 2000 un adolescent care se lasa pe mana unui medic sa ii oprească controlat inima pentru câteva zeci de secunde CAT sa " experimenteze " trecerea in lumea de dincolo!
După urma reanimare!
Apoi ii povestea ce vedea acolo!
Cine ar încerca sub supraveghere medicală asa ceva?

2 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Dacă ar fi sub supraveghere medicală eu aș risca pentru o asemenea experiență. Exact cu tema asta este și filmul Lazarus effect din 2015 parcă.
Nu știu cât de sigură ar fi o asemenea procedură însă nu m-aș mira să fii încercat cineva.
În literatură și mai ales în ficțiune subiectul vieții de după moarte este unul destul de des întâlnit, recomand Thanatonauții a lui Bernard Werber dacă sunteți în căutare de ficțiune cu asemenea tematică. Cărțile tratează viața de după moarte din perspectiva unui thanatonaut, un om care călătorește dincolo de moarte omorându-se în mod controlat. Pe lângă ficțiune narațiunea este întrepătrunsă de cugetări filosofice asupra vieții și morții.

| MistarGoGu explică:

Poate este pe aici vreun student la medicina sau medic care sa spună daca tehnic si medical este POSIBIL asa ceva? Chiar sunt curios?