| 69hri a întrebat:

Bună TPU! Am început administrarea anticoncepționalelor Diane-35 în prima zi a menstruatiei (mi-a venit pe 1 mai și m-a ținut până pe 5 mai) am continuat să le iau apoi am oprit administrarea medicamentului pe 13 mai. Azi, 18 mai am prezentat sângerări vaginale
Întrebările mele sunt :
-am sângerat din cauza lor?
-posibil să am un ciclu neregulat?
sau ce se întâmplă deoarece sunt foarte speriată
p.s : am fost la medicul de familie și la spital și nu m-a băgat in seamă nimeni.

2 răspunsuri:
| Robert2526 a răspuns:

Este din cauza ca ai oprit administrarea anticonceptionalelor. Este normal, nu te ingrijora.

Totusi, trebuie sa stii ca urmatoarea menstruatie o sa se lase destul de mult asteptata, nu inteleg de ce ai mai inceput pastilele anticonceptionale daca le-ai intrerupt asa rapid

| 69hri explică (pentru Robert2526):

Mă făceau să mă simt amețită și vomitam de la ele de fiecare dată când le luam

| Robert2526 a răspuns (pentru 69hri):

Trebuia sa intrebi inainte sa le opresti...Ce tip de anticonceptionale ai luat?

Senzatia de greata/voma apare la unele persoane dar dupa prima luna ar trebui sa dispara.
Probabil ca luai pastila pe stomacul gol, anticonceptionalele trebuie luate in general seara, dupa ce iei cina. Daca le ieidimineata pe stomacul gol, creste posibilitatea sa iti provoace voma

| Madaxo97 a răspuns:

Este normal sa mai sangerezi in primele 2, 3 luni de luat anticoncepționale, durează puțin până se obișnuiesc cu corpul, posibil sa fi sangerat din cauza lor, dar nu e exclus sa fie vorba si de ciclu neregulat. De ce anume ai întrerupt administrarea de pastile pe 13? Ai luat la recomandarea unui ginecolog sau?

| 69hri explică (pentru Madaxo97):

Le am întrerupt deoarece vomitam de la ele și mă simțeam amețită și iubitul meu a zis să o termin cu ele si așa am făcut.

| Madaxo97 a răspuns (pentru 69hri):

Daca te simțeai rau foarte bine ca nu le-ai mai luat, probabil nu le accepta corpul. Du-te la doctorul ginecolog si spune-i ce ai pățit, sa iți dea alt tip de pastile, sau sa iți recomande alt tip de contracepție, sterilet, inel vaginal, plasturi contraceptivi sau prezervativ.