| anamaria200517 a întrebat:

Vreaaaaaaaaaaau rasunsuri concrete si multelaughing
cred ca m-am indragostit de un machedon iar eu sunt romanca, credeti ca e o problema daca voi forma o relatie cu el? acum.el a trecut printr-o despartire care a durat cativa ani(ea l-a inselat) si na..nu vreau sa il fortez

19 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu e nici o problema, doar ca la aromani traditiile sunt extraordinar de puternice si daca se va pune vreodata problema casatoriei, vor exista probleme.

Citeste un dialog care te va interesa:

http://forum.desprecopii.com/....../topic.asp

Si un mic studiu, realizat de o psihopedagog(femeie).Sa nu te sperie amanuntele de la inceput cu traditiile de nunta, pe masura ce citesti, intelegi mai multe, spre final se refera la relatii si o sa intelegi de ce ti l-am trimis:

http://www.psihohipnoza.ro/lucrari-colaboratori/casatoria-la-machedoni/

Succes!

| anamaria200517 explică (pentru greece12):

Aoleo..am cititi si am ramas putin uimita.

| greece12 a răspuns (pentru anamaria200517):

Da.
De-asta ti le-am si trimis,ca sa stii ce se intampla.
Eram studenta si am avut un coleg machedon,un baiat tare frumos si inteligent.
Avea o prietena,o iubea tare mult.Dar,ca in povestea ta,l-a inselat si s-au despartit.
Dupa asta,cat timp a mai fost student,a devenit sufletul petrecerilor si si-a trait viata,a fost impreuna cu destule fete, dar nu a ramas cu niciuna, toate fete frumoase dar niciuna aromana.
De-asta am cautat materialele astea, voiam sa stii.
In plus, sa ai grija sa nu cumva sa fii doar o distractie pentru el, daca tu te-ai indragostit...
Bine?

| anamaria200517 explică (pentru greece12):

Uite hai sa iti explic cum sta treaba:
am fost la o petrecere si el machedonul este cel mai bun prieten cu sarbatoritul si in seara respectiva era pentru a 3 oara cand il vedeam.
dupa ce localul s-a inchis am mers pe plaja toti si el ma tinea de mana, statea langa mine imi facea declaratii spunea ca ma iubeste, se tot apropia de buzelele mele, cel mai probabil vroia sa ma sarute eu nu il lasam pentru ca na..nu te poti saruta asa cu oricine(plus ca eu sunt timida) dupa mi-a spus sa raman putin cu el pe plaja singuri sa vorbim eu evident l-am refuzat si am plecat toti de pe plaja indreptadu-ne spre casa.
el tot continua cu declaratiile de dragoste tot ma lua in brate, repet ma pupa din 2 in 2 minutelaughing
nu stiu ce sa cred, daca era din cauza bauturii sau chiar era adevarat
eu sunt indragostita de alt baiat, dar nu neg ca imi doresc sa vorbesc cu machedonul non stoplaughing
plus ca inainte sa plecam din localul unde s-a tinut petrecerea imi arunca priviri smug dupa a venit langa mine si m-a luat in brate dupa mi-a pus mana pe picior, m-a invitat la dans..repet nu stiu ce este in mintea lui, mi-a mai spus ca isi doreste sa fiu mama copiilor lui laughing

| greece12 a răspuns (pentru anamaria200517):

Impresionata poveste,dar,ca si tine,mi-e teama ca vorbea doar alcoolul din el.
Sa urmaresti daca exista o continuare si daca e una de calitate, ca viteji de-o seara am tot vazut...
In plus, trebuie sa te hotarasti de cine esti indragostita, realizezi, nu?
happy

| anamaria200517 explică (pentru greece12):

Ai dreptate..sunt mai confuza ca niciodata
el a doua zi dupa asta mi-a dat mesaj gen:"viata mea ce faci"...nu stiu cum sa rezolv problem ca sa zic asa straight face

| greece12 a răspuns (pentru anamaria200517):

Hm,stranie dilema...
Pe de o parte te declari indragostita de cineva, pe de o parte te joci si cu focul cu machedonul tau...
Ai grija, ca usor nu e.
Si probabil nu esti atat de indragostita de celalalt, daca te intereseaza un altul.
Stai de vorba cu tine, tu esti singura care stie ce vrea.
Si fii foarte sincera cu tine!

| anamaria200517 explică (pentru greece12):

Ai dreptate, nu pot baga mana in foc ca sunt indragostita de celalalt...

| greece12 a răspuns (pentru anamaria200517):

Asa ziceam si eu...
happy

| Crazyfish a răspuns:

Mai bine negru, da nu machedon!

| RAY a răspuns:

Ce importanta are ce este acea persoana nationalitatea lui, daca s-a despartit e posibil sa fie mai sceptic asta daca a iubit cu adevarat

| neutrino a răspuns:

Daca te-ai interest cum fac dragoste machedonii si crezi ca te descurci, atunci totul este ok.Te-ai gandit foarte bine: ia-l usurel, nu-l forta.

| anamaria200517 explică (pentru neutrino):

Nu m-am interesat..informeaza-ma tu daca esti dragut big grin

| anamaria200517 explică (pentru neutrino):

Sunt curioasa spune-mi mai multe de faza "Daca te-ai interest cum fac dragoste machedonii si crezi ca te descurci, atunci totul este ok" laughing
adica, ar trebui sa stiu ceva anume? laughing

| Mussette a răspuns:

Au un alt stil de viata. acum nu stiu cat de modern e baiatul si famila lui, dar la ei femeia e putin inferioara barbatului.
In rest, de ce sa nu mearga relatia. happy

| GrayGaby a răspuns:

Atat timp cat nu e negru sau asiatic totul e perfect laughing

| BiancaBia1999 a răspuns:

Daca tu il iubesti nu vad ce ar fi rau sa formati un cuplu incercati daca iasa rau sau bine macar ati incercat :*