| anonim_4396 a întrebat:

Bună, dacă tatăl meu are pensie trebuie să depună la Anaf o declarație unică sau ceva de genul? Deoarece la Anaf nu îi apar veniturile, în acest caz ce ar trebui să fac?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensionarul nu trebuie sa depuna nimic la ANAF, din pensie ii este retinuta contributia la sanatate si impozitul de catre Casa de Pensii.
Daca este nevoie sa dovedeasca faptul ca este pensionar se dovedeste aceasta cu cuponul de pensie.

| Vântulalb a răspuns:

Daca are doar pensie, nu face nimic. Numai daca are venituri suplimentare pe langa pensie, atunci depune declaratia.

| Iana19 a răspuns (pentru Vântulalb):

Bun, mulțumesc mult, citisem undeva ceva de declarație și voiam sa fiu sigură. O zi bună!

| Vântulalb a răspuns:

Pentru ce?