| CLaludiu1234 a întrebat:

Ce părere aveți de acel bărbat omorat la Crângași cu parul de doi 2 indivizi, în mijlocul strazi, sub privirile a zeci de oameni?

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Om nevinovat, ucis de doi descreierati.

| CLaludiu1234 explică (pentru Ioandelasal):

Dar cică zeci de oameni priveau, și ma întreb dacă se punea 20, 30 nu 1 sau 2 de oameni pe aia doi, scapa omul cu viață

| Hyperion7 a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Pai oamenii nu se baga pentru că oamenii așteaptă ca altcineva sa ia masuri și cum nimeni nu a luat... sfârșitul acelui bărbat a fost inevitabil.

| Ioandelasal a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Nu stiu cati priveau, dar asta la noi nu este ceva nou, la fel s-a intamplat si in alte cazuri, majoritatea sunt fricosi si nu intervin, cel mult filmeaza cu telefonul.
De altfel totul s-a intamplat repede.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce parere am putea sa avem despre el... a fost omorat incercand sa ia apararea altor oameni, pacat ca nu a fost cineva si pentru el acolo.

| dullcat a răspuns:

Nu ar fi prima data...altii sunt omorati in case de parteneri, in timp ce urla dupa ajutor si toti vecinii aud dar nimeni nu intervine.Cultura aceasta de a sta pe margine si a nu te baga in disputele altora se manifesta inclusiv in strada sau orice spatiu public.

| Hyperion7 a răspuns (pentru dullcat):

Nu e o cultură e un efect,efectul spectatorului!
Tot aștepți să intervină cineva,fie că ți-e frică,fie că nu vrei sa preiei tu inițiativa sau orice alt motiv,arată că avem o educație civică precară.
Da,acest efect exista, dar daca noi nu intervenim, cine sa o facă?
Așa e și cu alegerile, stam neasumați pe margine, iar apoi ne plângem de unde se duce tara asta.Pai când era posibilitatea sa votezi, de ce nu ai făcut nimic? mă rog.
Și mai trist e că nu te mai simți în siguranță, mai ales ca femeie, pe strada, langa un bărbat.Sa mai fii femeie pe strada, de una singura, nici nu mai zic.

| gabicoo a răspuns:

Românica - stat eșuat.

| sofisis a răspuns:

Societate de cacao

| Hyperion7 a răspuns:

Adevărul trist e că asta ne definește pe noi ca nație, cum ziceai latinii argumentum ad baculum, adică apelul la forță.
Ce facem când cineva ne deranjează câtuși de puțin? Exact, intram in ofensa imediat.
Situația e și mai gravă la cei care n-au educația minima necesara pentru a fi civilizați și pentru a distinge binele de rău.Acesti oameni sunt adevăratul pericol al societății în care trăim.
E și din cauză că oamenii legii sunt nedrepți și oferă pedepse infime celor ce fac fapte odioase,iar când omul de rand vede că legea "nu exista" și pentru acei criminali, pe ei ce i-ar opri să își inhibe latura criminala? Nimic, exact.

Nu mai exista frica, respect, bun-simt! Nu mă miră ce viitoare generații vor ieși din astfel de specimene cu sânge rece și fără frica.

| Dismally a răspuns:

La ce te asteptai? Oamenii se tem pentru viata lor, daca intervii probabil vei fi singurul si exista riscul sa mori impreuna cu victima, mai ales daca agresorii sunt inarmati iar tu esti cu mana goala.

| ReddY25 a răspuns:

Lumea a înnebunit de tot

| CLaludiu1234 explică (pentru ReddY25):

Sa știi, sa moara omul sub privirile a zeci, poate sute de oamenii, ca am înțeles ca era în centrul orasului

| LisaJulie a răspuns:

Faptul ca în ziua de azi lumea și societatea s-au stricat atât de mult încât nimeni nu mai intervine în niciun scandal

| Cipi1212 a răspuns:

Nu este normal. Bărbatul apăra acea fată care nu ii dăduse accept de prietenie unui băiat. Sper să facă închisoare băieții.

| CLaludiu1234 explică (pentru Cipi1212):

Da dar nu sa facă 2, 3 ani închisoare sau mai rău, câteva luni, minim 25 de ani sau pe viata ar merita

| colonelumorteni a răspuns:

Oamenii nu intervin, eu am 62 de kg la 1.73 si odata intr-un autobuz erau niste baieti de etnie rroma, am vazut ca deranjeaza lumea, eu eram si cu mama ea statea jos eu in picioare.Cand s-a uitat la mine daduse peste mine nu era atent baiatu ala parca tot autobuzu era al lui.I-am zis:,, frate stai si tu mai asa te rog frumos'' cred ca bause ceva apoi am ridicat tonu,,, du-te ma si tu in fata daca nu intelegi dai peste mine nu vezi '? Era o femeie cu fetita in spate si m-a luat inima apoi am plecat in fata si aia s-au calmat, nu au sarit la bataie, dar cert e ca enervau pasagerii cu comportamentu lor.Am vrut sa cobor nu de frica lor da femeia aceea isi tinea fetita de mana sa stea linistita imi era rusine voiam sa ies cat mai repede din autobuz Nu mi-a fost frica probabil pentru ca era mama cu mine de asta nici nu am coborat la prima statie. Apoi au coborat da soferu se uita la mine din cand in cand intr-un fel dezamagit de faptul ca am intervenit asa, si nu e prima data odata am scapat-o pe vanzatoarea de la telekom de un invivid care o acuza, tot cu mama eram.Eu sunt asa nu sar la bataie individu vorbea ca de ce ma bag eu'' si incepusem sa ranjesc, mama ma certa la greu ma critica:,, de ce nu iti vezi de treaba daca te batea ala'?