| Acidacetilsalicilic a întrebat:

Dupa ce am rezolvat lipsa de colesterol cu sardine la conserva de mi s-a acrit mai rau ca pinguinilor acum am altceva; am facut o ecografie si mi-a spus doctorul ca am ficatul marit. Culmea e ca e asa de mare incat nu incapuse in monitor; de la ce, ca eu sunt vegetarian? Funda, vot si recunostinta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Poi doneaza si tu jumatate cui il are prea mic! Ia silimarina Milk Thistle 1000mg este un produs natural si eficient.happy

| doctoressa a răspuns:

Ce dimensiuni are ficatul? Medicul care ti-a facut ecografia ti-a oferit detalii despre structura ficatului? Analizele de laborator sunt modificate? Ce valori au colesterolul si trigliceridele serice?
http://www.i-medic.ro/analize/ecografia
Ideea este ca cel mai probabil e vorba de o steatoza hepatica, adica un ficat marit prin acumulare de grasime la nivelul lui. Sardinele contin grasimi "bune", dar consumate in exces duc la acumulare de grasimi in organism. (teoretic grasimile bune ar trebui sa reprezinte maxim 20 % din totalul caloriilor consumate intr-o zi)

| Acidacetilsalicilic explică (pentru doctoressa):

Nu stiu, doar mi -a spus doctorul ca e marit si mama zice ca e de la alcool dar eu nu beau ca-s vegetarian; nici macar nu folosesc pastile, numai Orbit, stii, pentru dantura. E grav, ce sa mai mananc ca mi-e frica?

| EmaS a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Nu bei alcool ca il mananci cu lingurita!laughing

| Acidacetilsalicilic explică (pentru EmaS):

Eu nu beau tanti alcool ca am doar 13 ani si o data am baut o bere si am vomitat-o tata.

| EmaS a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Vai,dragutul de tine, cum de ai probleme de sanatate la o varsta atat de frageda?!