| SebiAdrian69 a întrebat:

am o pereche de ochelari cu protectie de calculator si care se inchid la lumina (am fotofobie) dar am dioptrie la ei 0, 25 (nu stiu de ce am si dioptrie la ei -_- ) cam la cati cm este bine sa stau de monitor, laptop 40-60cm este ok cu ochelarii? Si este ok sa merg cu ei pe strada? Adica cat nu imi fortez ochii sa privesc ceva e ok?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Asigura-te ca stai cat mai departe de ecran, 40 de cm este extrem de putin, 80-100 daca se poate.

| ancaval a răspuns (pentru LPCTSTR):

Scrie în cartea de oftalmologie, 80-100? Aș vrea să știu și editura. Pari sigur pe răspuns!

| LPCTSTR a răspuns (pentru ancaval):

Exista carte de oftalmologie care sa-ti spuna cum sa te uiti la un ecran?

| ancaval a răspuns (pentru LPCTSTR):

Păi din moment ce ai dat un răspuns, înseamnă că ești sigur de el! Doar NU ai inventat de la tine
! De undeva trebuie să știi!

Și da, în oftalmologie se vorbește MULT despre privit și distanță! Caută!

| ancaval a răspuns:

Medicul ce a zis?
Eu zic să renunți la calculator!

| SebiAdrian69 explică (pentru ancaval):

Eu am intrebat daca este ok sa stau cu ei la 40+ cm am zis 40 dar eu stau cam 60 sau mai mult pe acolo si din ce am cautat pe net la laptop este ok atat la monitor de desktop este 80-100

| ancaval a răspuns (pentru SebiAdrian69):

Și cine a zis că e ok 80-100? Un medic? Sau unul de la coada vacii?
Doar întreb!

| MaRIAN9889 a răspuns:

Mi se pare o intrebare ciudata cu distanta de monitor. deoarece, nu cred ca stai la câțiva cm in fata lui. Totusi iti recomand undeva la 50cm minim si daca vrei sa iti protejeze ochii, mai sunt pastile pentru întărirea ochilor, daca ai probleme si iti scad rapid dioptriile, în plus, nu forta ochiul. Prin ce mersi refer la a nu forta, adică dacă te dor ochii nu ii forta la pc