| ParradiSs a întrebat:

Salut lume, am si eu o intrebare, daca trag de fiare si merg la munca, mai cresc muschii? pentru ca trag tare, pana nu se mai poate, dar la munca parca se refac imd, problema e ca nu cresc si nici nu simt durerea aia de dupa efort, adica atunci pe moment, dupa la munca se duce imd... eu lucrez la un depozit, mai ridic si sucuri cu lapte, dar mai rar, in rest produse usoare...

Răspuns Câştigător
| CLaludiu1234 a răspuns:

Cand tragi de fiare,și ai ajuns în momentul în care esti obosit mult prea tare, și pulsul îți este mare de tot, este bine in acel moment sa iei pauza de cateva zeci de secunde, ca sa scada pulsul,si sa te refaci putin, ca să poți continua antrenamentul. Ai grija sa nu faci febra musculara, ca dupa aceia vei avea de suferit la locul de munca, și neparat sa consumi suficiente proteine, daca vrei masa musculara mai mare

| ParradiSs explică (pentru CLaludiu1234):

Stiu, normal ca fac pauza intre seturi, si pe langa alimentatie, mai iau si niste proteine, dar tot nu simt asa ca si cum ar creste, iar exercitiile, le fac dupa Youtube

| CLaludiu1234 a răspuns (pentru ParradiSs):

Pai mușchi nu cresc peste noapte, decât în timp indungat, și mai contează și odihna, gen nu dormi 4, 5 ore noaptea

| ParradiSs explică (pentru CLaludiu1234):

Stiu, dar problema e ca nu ii simt ca si cum i as fi lucrat bine, in sensul ca ziua urmatoare sunt ft fresh, nu simt nici o retinere sau ceva, iar de dormit, dorm 7-9 ore

| CLaludiu1234 a răspuns (pentru ParradiSs):

Dacă vrei sa ajungi ca culturiști care au mușchi super dezvoltați,trebuie ani, poate zeci de ani de antrenamente la sala, mese regulate, odihna suficienta7, 8 ore pe noapte, mai pe scurt trebuie sa investești foarte mult în tine, ceea ce costa și banii

| ParradiSs explică (pentru CLaludiu1234):

Mi se paree normal, dar nu am asa obiective, ci doar sa ii am antrenat si sa fac totusi niste progrese cand trag.happy

| CLaludiu1234 a răspuns (pentru ParradiSs):

Pai dacă tot ai pasiunea asta, mergi la o sala de forta, acolo poți opta sa te antreneze cineva care se ocupa cu asa ceva, numai ca te costa mult timp, și bani, mai ales dacă faci abonament la ceea sala

| CLaludiu1234 a răspuns (pentru ParradiSs):

Asa nu prea faci mari progrese, și eu tot asa ca tine, trag acasă de ani de zile de haltere și am progrese, dar progresele nu sunt asa mari

| ParradiSs explică (pentru CLaludiu1234):

Nu pot sa zic ca am asa waw timp, ca sunt si 8 ore la munca si nu prea se poate, zi de zi gen, oricum mersi de raspunsuri

| CLaludiu1234 a răspuns (pentru ParradiSs):

Pai vezi aici e problema cea mai mare timpul,dar și la lucru dacă vrei poți ridica greutati,cauta sa ridici cat mai multe baxuri și lăzi și sa fie cât mai grele sa fie baxurile si lazile,poți ridica și alte greutati la lucru, orienteaza-te și tu, și vezi ce e cel mai greu de ridicat la lucru și ofera-te sa ridici tu acele greutati, poate ai colege, ofera-te singur sa le ajuți

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca tragi de fiare de capul tău, nu sub indrumarea unui instructor.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand muncesti muschii si tragi tare este musai sa simti durere musculara. Daca nu o simti, inseamna ca exercitiile aceleau au fost facute incorect ori ai lucart foarte putin timp, deci muschii nu ajung sa lucreze si nici sa creasca.

| ParradiSs explică (pentru Violleta2022):

Ma uit la cateva videoclipuri, deci nu le fac asa dupa ochiihappy

| Violleta2022 a răspuns (pentru ParradiSs):

Am vazut destul la sala care credeau in sinea lor ca fac exercitiile corect si bine, dar crede-ma ca erau departe de a face ceva corect.

| mODIN a răspuns:

Normal ca da

| SkandallKamataru a răspuns:

Antrenor personal, dai cateva sute de lei, te scapa te LUNI irosite din viata facand exercitiile gresit.
Trebuie sa te vada un expert cum executi, si sa iti dea niste tips-uri, sa iti spuna cu ce forma si cu cata tensiune.

Problema pe care o ai tu e una banala, ia-ti un instructor.