| Calinm22 a întrebat:

In Romania este gratis să îți schimbi sexul, mai precis daca este vorba de o persoană trans, pentru că am citit pe net ca transgender e considerat o boală și în Romania este gratis să faci schimbul de sex, cred că trebuie și card de sănătate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Madaxo97 a răspuns:

Probabil ai citit articolul acela de la vice despre persoanele trans, acolo spune ca e gratis si se poate face si in România, dar nu stiu cat de adevărata este această informație, dacă ar fi așa s-ar înghesui sute de persoane trans sa faca operații in România, nu doar un singur caz in atâția ani cel de la Arad. Majoritatea merg in Thailanda pentru operație pentru ca acolo sunt cei mai buni medici din lume specializați in operații de schimbare de sex, pentru ca acolo sunt si cele mai multe femei trans din lume, asa zișii "lady boys", persoane care poți sa juri ca sunt femei dar de fapt au penis. Decât sa riști sa rămâi mutilat in România sa se facă experimente pe tine cu operația asta, mai bine strangi bani si te duci undeva mai sigur daca chiar vrei sa faci asta.

| popapopica a răspuns:

1. Nu este o boala. Nu e considerata asa nicaieri in lume.
2. Nu e gratis nicaieri in lume, cu atat mai putin in Romania unde nu ajung banii in sanatate nici pentru boli grave.

| Calinm22 explică (pentru popapopica):

70000 euro nu-s banii ușor de adunatsad nu știi ce să fac, am un gol in mine din vina asta

| popapopica a răspuns (pentru Calinm22):

Calmeaza-te!
Nu esti obligat sa faci operatia. Moftul asta cu schimbatul sexului iti va trece curand. Mai ales daca te vei documenta sa vezi prin cate operatii si tratamente severe treci. Multi ani la rand. Nu te schimba intr-o operatie de 1/2 de ora.