| Blazex a întrebat:

Buna seara!
Am vazut o masina foarte mica in emisiunea Masini pe alese care este un Messerschmitt KR200 adica are doar 191 cm³ capacitate cilindrica daca cineva as conduce trebuie permis categoria B sau B1 trebuie

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, se încadrează la B1.
Mai e nevoie doar sa faci rost de mașină aia de epoca.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Categorii de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere

e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;

f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

https://www.drpciv-romania.ro/....../index.cgi

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vad ca este un model din 1955, iar prin Romania nu cred ca exista niciunul. Chiar daca s-ar putea conduce cu permis B1, ar fi greu/scump de procurat si intertinut o masina atat de rara.
La noi au ajuns destul de multe masini Aixam, care se incadreaza 100% la B1, iar piesele si documentatia tehnica se gasesc destul de usor. Nici pretul lor nu este mare.