| Generalgrevious031 a întrebat:

Buna seara. Cum sa il conving pe fratele meu din Anglia sa imi trimita un laptop nou?

Laptop-ul meu a decedat, era vechi avea deja 11 ani si nu am mai putut sa-l repar, era un HP 15-G011SQ cu 4 GB Ram DDR3 si HDD 1 TB cu procesor AMD A8-6410 si placa video AMD Radeon R5 Graphics aveam pe el instalat Linux Debian Gnu 12.

15 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cand am citit intrebarea aceasta am avut acel feeling cu baiatu care vine langa tine pe strada si o da pe aia cu "tocmai m-am eliberat astazi din penitenciar..."
cu alte cuvinte intrebarea sigur a mai fost pusawinking e deja vu

cum sa iti convingi fratele?
fratele nu trebuie convins ca si cum ai convinge un strain!
fratele daca munceste acolo si are o situatie cat de cat ok si nu-i ceri eu stiu ce Alienware de +5000 de euro, atunci daca vrei un laptop modest acesta iti va trimite bani sa iti iei unul
Trebuie doar sa il rogi frumos si sa-i explici ca laptopul tau este pe duca fiind foarte vechi

| Standt a răspuns (pentru Simpatic):

Nu stau acum sa verific, dar cred ca asta e userul care pune mereu intrebarea cum sa-si convinga fratele din Anglia. Ba pentru telefon (si vrea ultimul model), ba pentru laptop, sau alte lucruri scumpe.

| Simpatic a răspuns (pentru Standt):

Probabil!winking

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Stiu intrebarea asta de multi ani.
Daca intre timp ai facut 15-16 ani, te invat o smecherie: astepti vacanta, stai o saptamana sa te odihnesti, apoi lucrezi 2-3 luni cu acordul parintilor, pe la un restaurant, la spalat vase, taiat legume si eventual ajutat ospatarii. Faci singur bani de laptop, si nu te mai smiorcai ca o capusa infecta.
Laptopul nu este prioritatea nimanui. Specificatiile vechiului tau laptop erau ok, faci mofturi aiurea.

| gabicoo a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

100% corect. Eu am un HP mult mai slab și încă merge. Se mișcă destul de greu cu Windows 10 dar încă mai duce. Dacă vrea unul nou ar fi cazul să pună mâna și să-și câștige singur banii.

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca va dori sa ti-l faca el cadou, foarte bine pentru tine, insa daca nu, ce vei face? Nu mai bine incepi tu sa strangi bani de altul nou si eventual sa imprumuti de la fratele tau cu promisiunea ca ii dai inapoi?

| ioana748 a răspuns:

Lasa ca o sa ti cumperi tu singurel ce doresti cand o sa ai banii tai.

| Generalgrevious031 explică (pentru ioana748):

Eu am handicap, nu pot sa ma angajez ca am pensie de handicap.
Am incercat de multe ori sa ma angajez dar nimeni nu m-a vrut.

| ioana748 a răspuns (pentru Generalgrevious031):

Inteleg. Indemnizația respectiva este foarte mica
Poate il rogi pe fratele tau sa te ajute, insa nu cu unul nou neaparat.
Ceva care sa ti fie de folos, nu ceva scump.
Sa stii ca in Anglia este greu, chiar daca crezi ca castiga multi bani, sunt si cheltuieli pe măsura.
Iti doresc numai bine.

| Standt a răspuns:

Eu parca am mai vazut intrebarea asta. Ba un telefon nou, ba un laptop nou. Toate de la fratele din Anglia. De ce nu pui mana sa muncesti ca sa-ti poti cumpara tot ce-ti pofteste inima? Fratele munceste pentru el, nu pentru tine.

| Generalgrevious031 explică (pentru Standt):

Eu am incercat de multe ori sa ma angajez dar nimeni nu a vrut sa ma i-a cand le spuneam ca am handicap, de parca evita sa angajeze oamenii cu boli mintale.

| Standt a răspuns (pentru Generalgrevious031):

Daca citesc bine intrebarile si raspunsurile tale deduc ca esti doar lenes. Nu ai nici un handicap.

| Generalgrevious031 explică (pentru Standt):

E treaba ta, daca nu vrei sa ma crezi.

| JohnnydeFeer a răspuns:

Ii spui ca ai nevoie de un laptop decent pentru lucruri serioase si nu jocuri.

| Baaamilogule a răspuns:

Ii ceri frumos